Novi automobili na rubu povećanja cijena: Trumpove tarife šokiraju tržište
Nedavni trgovinski potez američkog predsjednika Donalda Trumpa najavio je uvođenje 25% tarife na uvezena vozila i dijelove, što je stvorilo val hitne kupovine među potrošačima. Kao rezultat, mnogi kupci žure do auto salona kako bi osigurali povoljnije cijene prije nego što te tarife stupe na snagu.
Posljedice novih tarifa
Stručnjaci iz autoindustrije upozoravaju da bi tarife mogle značajno povećati cijene novih automobila — procjene se kreću od 5,000 do čak 15,000 USD po vozilu, ovisno o markama i modelima. Ova izvanredna situacija s najavom tarifâ već je uzrokovala da se potrošači odluče na brze kupovine kako bi izbjegli izrazito višu cijenu koja se očekuje u bliskoj budućnosti.
Prodavaonice diljem Sjedinjenih Američkih Država, poput onih u Walnut Creeku u Kaliforniji, zabilježile su porast prodaje, a neki saloni su prodali 70 vozila tijekom jednog vikenda. Irina Ellis, direktorica jednog od lokalnih salona, izjavila je: "Sada je pravo vrijeme za kupovinu. Potrošači žele proći kroz proces kupovine prije nego što dođe do promjena."
Rabljenici pod pritiskom
Očekuje se da će porast cijena novih vozila utjecati i na tržište rabljenih automobila. Kako nova vozila postaju skuplja, više će potrošača biti prisiljeno okrenuti se rabljenim vozilima, čime se povećava potražnja i posljedično njihove cijene. Zračiti osovine, suosnivač Caredgea, predviđa da će promjene u cijenama novih automobila izazvati lančanu reakciju koja će dodatno povećati cijene rabljenih vozila.
Povećani troškovi proizvodnje
Osim blitive o povećanju cijena pa čak i izgubima na tržištu, proizvođači automobila nalaze se pod pritiskom da pokriju dodatne troškove proizvodnje koje će tarifne mjere donijeti. U regijama kao što su Michigan, Ontario i Meksiko, gdje se nalaze ključna proizvodna središta, moguće je da će se dogoditi smanjenje broja radnih mjesta kako bi se prilagodili ovoj novoj ekonomskoj situaciji.
Politička pozadina tarifa
Tarife predstavljaju dio šire strategije Trumpove administracije, koja se fokusira na recipročnu trgovinsku politiku usmjerenu prema zemljama poput Kanade i Meksika. Pristalice ove mjere tvrde da će to povećati federalne prihode i potaknuti domaću proizvodnju, dok kritičari upozoravaju na mogućnost povećanja cijena potrošačima i sporijeg ekonomskog rasta.
Kako kupci trebaju reagirati
Za one koji razmišljaju o kupovini automobila, analitičari savjetuju brzu akciju. Tyson Jominy, potpredsjednik analitike u JD Power, napominje da bi ukoliko tarife postanu stvarnost i ostanu na snazi, mogli očekivati stalni porast cijena do ljeta.
Tržište automobila već doživljava velike promjene, a kupci se suočavaju s važnim odlukama dok se pripremaju za potencijalno dramatične promjene u cijenama automobila.