Upozorenje vozačima: Opasnosti od korištenja motora s mokrim pojasom
U posljednje vrijeme, tržište rabljenih automobila u Velikoj Britaniji doživjelo je pravu ekspanziju. Mnogi vozači traže najbolje ponude, no ne znaju svi na što bi trebali obratiti pažnju prilikom kupovine. Dave Harrison, mehaničar iz 911 auto-popravaka u Sheffieldu, iznio je vrlo važno upozorenje: vozači bi trebali izbjegavati rabljene modele opremljene motorima s mokrim pojasom. Ova vrsta motora može donijeti značajne troškove popravka, a potencijalni problemi mogli bi zaključati dobru kupovnu priliku.
Što su mokri pojasevi?
Motor s vlažnim pojasom prvi je put uveden 2008. godine. Ovaj sustav koristi razvodni remen smješten unutar kućišta napunjenog uljem, što bi teorijski trebalo rezultirati tisanijim i kompaktnijim motorima. Ipak, praksa pokazuje da ulje može ubrzati trošenje gumenog pojasa, dovodeći do potencijalno katastrofalnih kvarova.
Rizici korištenja motora s mokrim pojasom
Jedan od glavnih problema s motorima s mokrim pojasom je kratak interval izmjene remena, što je samo 10 godina. Ako do kvara dođe ranije, tijekom tih deset godina, vozači se suočavaju s rizikom da ih popravak košta iznimno mnogo. Posebno je alarmantno to što, ukoliko se motor pokvari uslijed pucanja remena, troškovi popravka mogu biti dvostruko veći od onih za klasični suhi pojas.
Pucanje remena može izazvati nevezivanje bregastog vratila i radilice, što dovodi do dodatnih oštećenja motora. Također, krhotine od remena mogu zapuniti cjedilo za ulje, što dodatno oštećuje motor zbog nedovoljnog podmazivanja.
Popularni modeli s motorima s mokrim pojasom
Jedan od najpoznatijih motora s mokrim pojasom je Fordov 1,0-litreni EcoBoost, koji se ugrađuje u modele kao što su Fiesta, Focus i Ecosport od 2012. godine. Unatoč poboljšanjima koja su predstavljena 2019. godine, vozači bi trebali biti oprezni prilikom kupovine ovih automobila.
Također, marke kao što su Peugeot i Citroen nude modele opremljene problematicom s motorom 1,2 PureTech između 2012. i 2023. godine, koji također mogu predstavljati rizik s obzirom na dizajn motora.
Održavanje motora s mokrim pojasom
Kao i kod svakog motora, redovno održavanje je ključno. Proizvođači zahtijevaju izmjene suhog razvodnog remena na svakih 10 godina, no kod motora s mokrim pojasom, Dave Harrison naglašava da su popravci u slučaju kvara daleko kompliciraniji. Zapečaćeni remeni unutar motora otežavaju popravak, a zbog složenosti procesa, cijena popravka može porasti.
Harrisonov savjet vozačima je da budu oprezni i dobro istraže sva dostupna vozila prije nego što donesu odluku o kupovini. Na kraju, iako se možda čini da su motori s mokrim pojasom bolji izbor, dugoročno mogu povisiti troškove održavanja do razine koja se može činiti nepodnošljivom.
Zaključak
Kupovina rabljenog automobila uvijek nosi određene rizike, no razumijevanje specifičnih problema povezanih s određenim tipovima motora može pomoći vozačima da donesu informirane odluke. Ukoliko razmišljate o rabljenom automobilu, pridržavajte se savjeta stručnjaka i pažljivo birajte kako biste izbjegli skupe posljedice u budućnosti.