Predsjednik Donald Trump uveo je nove tarife na vozila i auto dijelove, što je, prema studiji CARS.com, doprinijelo usporavanju dostupnosti pristupačnih automobila u Sjedinjenim Državama. Ove tarife, koje iznose 25%, primijenjene su u travnju, a dodatne 50% tarife na metalne materijale ciljanih na Europsku uniju, Meksiko i Kanadu dodatno su zakomplicirale situaciju.
Utjecaj na tržište automobila
Rast cijena automobila i smanjenje broja dostupnih pristupačnih modela predstavljaju veliki izazov za milijune Amerikanaca koji se suočavaju s povišenim troškovima prijevoza i osiguranja. Prema analitičarima iz industrije, te tarife bi mogle učiniti nova i rabljena vozila manje dostupnima, što će u konačnici rezultirati povećanjem troškova popravka i premija osiguranja.
Cijene automobila pod pritiskom
Cars.com je izvijestio da su automobili koji su cijenjeni ispod 30,000 dolara, a koji su popularni među kupcima, imali tek 3.9% rasta zaliha u prvoj polovici 2025. godine. Ove tarife najviše utječu na 92% modela ispod ove cijene u SAD-u. Osim toga, većina povoljnijih novih automobila na tržištu su uvezeni modeli, s iznimkom nekoliko domaće proizvedenih, poput Honda Civica i Toyote Corolle.
Povećanje cijena novih automobila iznosilo je prosječno 97 dolara otkako su tarife najavljene, no za određene modele, posebice one iz Ujedinjenog Kraljevstva, cijene su porasle i više od 10,000 dolara. Neki stručnjaci vjeruju da je veći dio prodaje ove godine uključivao zalihe koje su uvezene prije implementacije tarifa, što je značilo da njihovo povećanje cijena nije bilo direktno povezano.
Dugoročne posljedice tarifa
Savjetnici u AlixPartnersu procjenjuju da će tarife na automobile povećati troškove za gotovo 2,000 dolara po vozilu i smanjiti ukupnu prodaju američkih automobila za otprilike jedan milijun kuna tijekom tri godine. Trumpove tarife na metale, poput čelika i aluminija, nastavit će povećavati troškove proizvodnje, što će dodatno utjecati na pristupačnost automobila.
Prema podacima JD Power i Anderson Economic Group, prosječni Amerikanac troši između 45,000 i 48,000 dolara na novi automobil, dok su automobili u nižem cjenovnom rangu ključni za mnoge Amerikance koji ne mogu priuštiti veće kupovne cijene.
Reakcije stručnjaka
“Tempo kretanja prodaje i zaliha ovisit će o razini tarifa. Proizvođači automobila vjerojatno će prilagoditi svoju proizvodnju skladu s manjim modelima osjetljivim na cijene,” rekao je Cars.com u svom izvješću u srpnju. Mark Wakefield iz AlixPartnersa izjavio je da “ove tarife donose velik zid troškova” koji će potrošači najviše osjetiti.
Trump je u travnju, prilikom uvođenja ovih tarifa, izjavio: “Vidjet ćete da cijene padaju.” Međutim, Chris Harto, viši analitičar politike u Consumer Reports-u, kritično je napomenuo da “ne čini se da će bilo koja od pravila rezultirati nižim cijenama vozila u 2028. ili 2029. nego danas.”
Jessica Caldwell, voditeljica resursa za automatsku kupnju u Edmundsu, istaknula je da će i popravci automobila postati skuplji zbog ovih tarifa, jer je vjerojatno da će dijelovi za popravak dolaziti iz uvoza, što će utjecati na cijenu koju kupci plaćaju.
Što očekivati ubuduće?
Analitičari su složni da se većina ranih 2025. godine prodaje automobila temeljila na uvozu prije nego što su tarife stupile na snagu, no kako se zalihe smanjuju, u drugoj polovici godine očekuje se daljnji rast cijena rabljenih automobila. Ova situacija ukazuje na potrebu za pažljivim promišljanjem o cijenama i dostupnosti vozila na američkom tržištu.