Utjecaj Trumpovih automobilskih tarifa na tržište automobila u SAD-u i Kanadi
Budući da je politika ključni faktor u oblikovanju ekonomskih odnosa, automobilski sektor u Sjedinjenim Američkim Državama i Kanadi suočava se s ozbiljnim posljedicama zbog trumpovskih tarifnih mjera. Prema izvješću Reutersa, ovakve tarife mogle bi rezultirati smanjenjem godišnje prodaje automobila za otprilike dva milijuna jedinica u obje zemlje, kao i značajnim dugoročnim efektima koji se očekuju do 2035. godine.
Utjecaj trenutnih tarifa
Trumpova administracija nametnula je 25 posto tarife na automobile, što je odmah izazvalo porast cijena vozila. Prema izvješću, ova politika može dovesti do pothvata koji će smanjiti prodaju automobila, pri čemu se procjenjuje da bi između 1,8 do 2 milijuna manje automobila moglo biti prodano već ove godine. Sve veće cijene vjerojatno će natjerati mnoge potencijalne kupce da preispitaju svoju odluku o kupnji novog automobila, osobito onih koji razmatraju zamjenu svojih starijih vozila.
Dugoročne prognoze
Osim trenutnih efekte, dugoročne prognoze su još alarmantnije. Ako trenutne tarife ostanu na snazi do 2035. godine, stručnjaci predviđaju da bi godišnja prodaja mogla pasti na sedam milijuna jedinica. To je značajna promjena u odnosu na prognoziranu prodaju od 24,6 milijuna automobila u scenariju bez trgovinskih sukoba. Ova predikcija ukazuje na potencijalno destabilizirajuće efekte na tržište automobila i sama gospodarska kretanja.
Reakcije proizvođača
Reakcije proizvođača automobila na ovakve ekonomske pritiske bile su različite. Dok neki proizvođači, poput Forda, nude popuste zaposlenicima, drugi, uključujući Hyundai, najavili su da neće povećavati cijene u bliskoj budućnosti. Ova nehomogena reakcija pokazuje kako su različiti igrači u industriji različno pogođeni, ovisno o njihovim poslovnim strategijama i ciljnim tržištima.
Potražnja za rabljenim automobilima
S obzirom na očekivano smanjenje rasta prodaje novih automobila, može se očekivati porast potražnje za rabljenim automobilima. Potrošači bi mogli krenuti u kupnju automobila “lagano korištenih”, što bi moglo uzrokovati sličan pritisak na tržištu kao što smo vidjeli tijekom pandemije COVID-19. Ako potražnja za rabljenim vozilima poraste, cijene tih modela će vjerojatno rasti, dodatno komplicirajući situaciju u automobilskoj industriji.
Zaključak
Uočljivo je da Trumpove automobilske tarife imaju dalekosežne posljedice na način na koji američki i kanadski potrošači percipiraju svoje mjesečne troškove i odluke vezane uz kupnju vozila. Svaka promjena u ovim tarifama može značajno oblikovati automobilsko tržište, utječući ne samo na trenutne prodajne figure, već i na buduće trendove i ponašanje potrošača. Pored toga, evolucija ponašanja proizvođača može dodatno oblikovati tržišne dinamike tijekom sljedećih godina. U ovom kompleksnom okruženju, svi sudionici – od proizvođača do potrošača – morat će pažljivo razmotriti posljedice koje ove mjere mogu imati na njihovo poslovanje i odluke.