Vay i tehnologija daljinskog vožnje: Budućnost mobilnosti
„Pozdrav, bit ću vam vozač danas”, kaže Bartek Szurgot, softverski inženjer njemačkog startupa Vay i moj vozač za ovu vožnju. U trenutku kada me novi Kia Niro EV nježno izvlači s parkirališta, shvaćam da imam priliku svjedočiti jednom od najzanimljivijih inovacija u svijetu automobila.
Daljinski upravljanje vozilima
Kao što se približavamo prvom raskrižju, Bartek rotira upravljač i vozi u prometnu ulicu u blizini središta Berlina. Sve se čini prilično standardno – dok ne shvatim da Bartek nije u automobilu. Umjesto toga, on se nalazi u uredu nekoliko ulica dalje, kontrolirajući vozilo poput visokotehnološkog lutka. Ovakav pristup vožnji osigurava novu razinu mobilnosti i pristupačnosti.
Tehnologija i oprema
Vay koristi napredne tehnologije da bi omogućio daljinsku vožnju. Bartek vodi vozilo s radne stanice opremljene vozačevim sjedalom, upravljačem, papučicama i tri monitora koja mu daju potpunu vidljivost ispred automobila i sa strane. Zvukovi na cesti, poput sirena vozila hitne pomoći, prenose se putem mikrofona na njegovim slušalicama, omogućavajući mu da reagira na trenutne situacije.
Za upravljanje vozilom koristi se sustav nazvan „pogon-by-wire“. Ovaj sustav komunicira s ključnim kontrolama automobila, uključujući upravljač, kočnicu i mjenjač prijenosa. Električni signali prenose se s udaljene radne stanice i omogućavaju automobilu da zrcali radnje vozača u stvarnom vremenu.
Rad od strane vozača
Vozači poput Bartka provode većinu svog vremena isporučujući vozila kupcima, koji ih pozdravljaju putem aplikacije. Nakon što automobil stigne, korisnici uzimaju volan u svoje ruke i upravljaju vozilom. Zanimljivo je da vozači mogu nadgledati više vozila istovremeno, pa tako jedan Vay vozač može upravljati do 10 vozila dnevno.
Regulatorne prepreke
Iako je tehnologija izuzetno napredna, Vay se suočava s izazovima kad je riječ o regulatornim birokratijama u Europi. U Njemačkoj, gdje su pravila za daljinsku vožnju još uvijek u razvoju, Vay može zabilježiti samo testne vožnje uz posebne dozvole. Godine 2023., tvrtka je postala prva koja je dobila odobrenje za upravljanje automobilom na europskoj javnoj cesti bez vozača unutar vozila.
Budućnost dijeljenja automobila
Vay se izdvaja s dijeljenjem automobila i najmom, umjesto tradicionalnim taksi uslugama. Njihova usluga pruža mogućnost da se kupci ne moraju brinuti o preuzimanju ili parkiranju automobila, što može biti velik problem u gusto naseljenim europskim gradovima. Vay želi reducirati potrebu za velikim parkiralištima i omogućiti vlasnicima flote da duže zadrže svoja vozila.
Financiranje i razvoj
Kao injekcija povjerenja, Vay je do sada prikupio 150 milijuna dolara financiranja, što uključuje i značajna sredstva od Europske investicijske banke. Ovaj financijski kapital omogućuje im proširenje flote daljinski kontroliranih vozila, s planovima da svoj park poveća u Las Vegasu, gdje je njihov koncept već prihvaćen.
Putovanja u budućnost
Nakon testne vožnje, nazvao sam Uber da me odveze do aerodroma Berlin Brandenburg. Kako je automobil vozio, nisam mogao a da ne poželim da u ovom trenutku sjedim za volanom Vayovog vozila – možda jednog dana, uz kapacitet daljinske vožnje, to će biti stvar realnosti. Očekivanja su visoka, a Vay je na dobrom putu da promijeni način na koji razmišljamo o vožnji i mobilnosti.