Utjecaj globalnog zagrijavanja na autoindustriju
Globalno zagrijavanje ima posebno negativan utjecaj na autoindustriju. Ironično je kako su emisije iz motora jedan od glavnih uzročnika onečišćenja zraka, a istovremeno doprinose ubrzanju klimatskih promjena. Ova situacija predstavlja ozbiljan izazov proizvođačima automobila koji se pokušavaju prilagoditi sve promjenljivijim vremenskim uvjetima.
Kraće zime i testiranje vozila
Švedski proizvođač automobila Volvo ima jasnu misiju: osigurati da su njihovi proizvodi prilagođeni najtežim zimskim uvjetima. Volvo je prije trideset godina otvorio svoj testni teren u Kiruni, otprilike 90 milja sjeverno od Arktičkog kruga, gdje su povijesno bile duge i hladne zime. Ovaj je teritorij bio optimalan za testiranje vozila, no sada se suočavaju s problemima zbog klimatskih promjena koje utječu na duljinu i intenzitet zimskih uvjeta.
Ove godine Volvo će morati odgoditi svoje godišnje testiranje. Umjesto da se oslanjaju na prirodne snježne uvjete, moguće je da će za simulaciju koristiti subarktičke hlađenje kutije. John Lundegren, menadžer inženjera u Volvu, napominje: „Sezona postaje sve nepredvidivija. Možete doživjeti tople temperature usred zime. To utječe na našu učinkovitost jer moramo čekati modificirane uvjete.”
Ovakvo kašnjenje u testiranju značajno otežava cijeli proces proizvodnje i uvođenja novih vozila. Testiranje uključuje kočenje, grijanje baterija, toplinsko upravljanje i performanse vozila, a nedostatak snježnog pokrivača može ometati ispitivanje kočnica, što je ključno za pouzdanost automobila.
Volkswagen i slični izazovi
Volkswagen, njemački automobilski div, također se suočava s problemima vezanim uz vremenske uvjete. Visoke temperature širom Skandinavije otežale su testiranje vozila, što su potvrdili inženjeri šasije i pogonskog sklopa. Sven Albiecht je istaknuo: „Potrebni su nam uvjeti zamrzavanja. Naš rad je malo komprimiran zbog ovog fenomena.”
Oba proizvođača automobila testiraju reakcije vozila na hladnoću tako što ostavljaju automobile parkirane u hladnim komorama. Ovaj pristup pomaže osigurati da se vrata mogu otvoriti i na minus 40 stupnjeva. Slično kao kod Volva, testiranje je ključno za adaptaciju vozila, posebno u stavkama poput ABS sustava i elektroničke stabilnosti. Unatoč izazovima, Volkswagen ne planira mijenjati svoju lokaciju za testiranje, ali su svjesni promjena u klimatskim uvjetima.
Pogled znanosti na promjene vremena
Erik Kjellström, profesor klimatologije na švedskom meteorološkom i hidrološkom institutu (SMHI), ukazuje na dramatične promjene koje su se dogodile u vremenskim obrascima Švedske. Ove godine su čitavi dijelovi zemlje zabilježili znatno manji snježni pokrivač nego prethodnih godina, a prosječne temperature su se znatno povećale. Prema predviđanjima SMHI-a, ako se emisije stakleničkih plinova nastave, prosječna godišnja temperatura u Švedskoj mogla bi rasti za 2 do 6 stupnjeva Celzijusa do kraja stoljeća.
Kjellström naglašava kako je uobičajeno bilo puno više snijega, a sada se zimska sezona skraćuje i kasnije započinje. Ove promjene utječu ne samo na prirodu i okoliš, već i na živote ljudi i potrebne prilagodbe u industrijama poput autoindustrije.