Uloga Wi-Fi žarišta u suvremenim vozilima
U današnje doba, tehnologija napreduje brže nego ikad, a jedan od najnovijih trendova u automobilizmu je integracija Wi-Fi žarišta u vozila. Ovo rješenje omogućava putnicima da ostanu povezani čak i na dugim putovanjima. No, zašto bi netko trebao razmišljati o Wi-Fi žarištu u automobilu kada već imamo pametne telefone?
Prednosti ugrađenog Wi-Fi žarišta
Ugrađeno Wi-Fi žarište nudi mnoštvo prednosti. Prvo, pruža jači i stabilniji signal od onog koji biste dobili koristeći Wi-Fi žarište na svom telefonu. Matt Harden, pomoćnik potpredsjednika AT&T Connected Solutions, ističe da integrirana antena u automobilu omogućuje poboljšanu pokrivenost i jači signal, što znači manje prekida u vezi.
Za obitelji, ovo može značiti zabavu bez ikakvih prekinutih veza dok djeca gledaju filmove ili igraju igre tijekom vožnje. S druge strane, poslovni putnici mogu zadržati vezu s kolegama i klijentima, čak i kada se nalaze daleko od gledane mrežne infrastrukture.
Ograničenja i razvoj tehnologije
Unatoč prednostima, postoje i određena ograničenja. Većina ugrađenih Wi-Fi žarišta zahtijeva da je vozilo upaljeno, što može biti neugodnost za vozače. Trenutna većina vozila koristi 4G LTE mrežu, ali automobilska industrija polako prelazi na 5G, što može značajno poboljšati brzinu i stabilnost veze. U budućnosti možemo očekivati i integraciju sa satelitskim mrežama, čime će Wi-Fi postati dostupan i u najzabačenijim dijelovima.
Koje marke nude Wi-Fi žarišta?
Više proizvođača automobila počelo je opskrbljivati vozila ugrađenim Wi-Fi žarištima. Ford, na primjer, nudi FordPass Connect od modela 2020. godine na dalje. Ostali proizvođači, poput Volkswagena (Car-Net), Chryslera (Uconnect), Nissana (Nissanconnect) i Toyote (Toyota Wi-Fi Connect), također su integrirali ovu značajku. Mnogi od tih sustava koriste infrastrukturne mreže velikih telecom kompanija poput AT&T, Verizon i T-Mobile, što olakšava povezivanje više uređaja.
Cijene i pretplate
Troškovi korištenja Wi-Fi žarišta u automobilima variraju ovisno o pružatelju usluga. Prosječna mjesečna cijena iznosi oko 20 USD, iako mnogo marki automobila nudi besplatne probne perioda pri kupnji novog vozila. Za primjer, Ford s FordPass Connectom nudi do tri mjeseca besplatnog korištenja. AT&T korisnici s neograničenim planovima mogu dodati opciju Wi-Fi za 10 USD mjesečno.
Wi-Fi žarišta za starije automobile
Za vlasnike starijih automobila koji nemaju integrirano Wi-Fi žarište, postoji nekoliko alternativa. Korištenje pametnog telefona kao žarišta jedna je od najlakših opcija. Također, postoje uređaji koji se mogu priključiti na OBD-II port, standardnu vezu koju imaju sva vozila proizvedena od 1996. godine na dalje, koji nude slične mogućnosti povezivanja.
Kako koristiti Wi-Fi u automobilu
Kada koristite Wi-Fi u svom automobilu, važno je pridržavati se nekih osnovnih pravila. Aktivnosti poput striminga i igranja najbolje je prepustiti putnicima dok vozači trebaju ostati fokusirani na cestu. Ovo osigurava sigurnu vožnju i minimizira distrakcije.
Uz sve prednosti, ugrađena Wi-Fi žarišta postaju sve popularnija opcija među modernim vozačima. Bilo da se radi o obiteljskim putovanjima ili poslovnim putovanjima, mogućnost povezivanja na internetu može znatno poboljšati iskustvo vožnje.