Posljedice Trumpovih tarifa na automobile u SAD-u
Autor: Alexa St. John
U zavodljivim, čeličnim dvoranama Detroita, gdje su sličici automobila gotovo kulturna ikona, predsjednik Donald Trump najavio je nove tarife od 25% na automobile koji nisu proizvedeni u SAD-u kao i na određene auto dijelove. Ove mjere izazvale su uzburkanost u automobilskom sektoru, koji se još uvijek oporavlja od prethodnih problema uzrokovanih porezima na uvoz čelika i aluminija, kao i povećanim troškovima u suradnji s Kanadom i Meksikom. Očekivanja su da će rezultirati drastičnim poskupljenjem novih vozila, ali i značajnim promjenama na tržištu rabljenih automobila.
Stadardizacija proizvođača automobila i lanci opskrbe
Globalizacija je automobilsku industriju učinila vrlo međusobno povezanim sistemom, s proizvodnim i opskrbnim lancima koji su optimizirani i razvijeni tijekom godina. U tom kontekstu, Trumpove tarife predstavljaju ozbiljnu prijetnju. Brza prilagodba lokalnim izvorima postaje gotovo nemoguća, što bi moglo rezultirati znatnom "kolateralnom štetom" za mnoge auto proizvođače.
John Paul Macduffie, profesor menadžmenta na Sveučilištu Pennsylvania, ističe da se proizvođači suočavaju s nesigurnostima zbog globalne prirode svog lanca opskrbe. Očekuje se da će bol od tarifa pogoditi različite razine industrije, s tim da će proizvođači poput Toyote, Mazde i Subaru najviše stradati.
Utjecaj na cijene novih vozila
Prema podacima resursa za automatsku kupnju Edmunds, prosječna cijena novih vozila u SAD-u iznosi više od 47.000 dolara. Tarife bi mogle dodatno povećati tu cijenu za nekoliko tisuća dolara. Početkom godine, zalihe mnogih ključnih vozila smanjene su, a s novim tarifama, potrošači bi mogli doživjeti dodatno poskupljenje, što će značajno ograničiti pristupačnost novih automobila.
Stručnjaci upozoravaju da će kupci automobila s najpopularnijim markama poput Toyote, Honde i Nissana doći u težak položaj zbog nudećih manjeg broja vozila u zalihama, što može rezultirati višim cijenama rabljenih automobila.
Trendovi na tržištu rabljenih automobila
Kao reakcija na poskupljenje novih vozila, potražnja za rabljenim automobilima mogla bi naglo porasti. Međutim, ograničena dostupnost rabljenih automobila može značiti da su cijene rabljenih vozila također na uzlaznoj putanji. Tijekom posljednjih deset godina, stopa najma automobila bila je sveprisutna, ali s nedavnom krizom, to manje korištenih vozila može značiti manje rabljenih automobila na tržištu.
Edmunds navodi da je tijekom vrhunca pandemije potražnja za rabljenim automobilima ostala visoka dok su cijene bile visoke, što dodatno komplicira situaciju.
Odgovori industrije na tarife
Guverner Matt Blunt, predsjednik Američkog vijeća za automobilsku politiku, izjavio je da proizvođači automobila podržavaju Trumpove mjere kako bi se povećala domaća proizvodnja. Pozdravljajući odluke o tarifama, naglašava da je ključno da se te mjere provedu načinom koji neće povećati cijene za potrošače.
Suprotno tome, Jennifer Safavian, predsjednica i izvršna direktorica Autos Drive America, izrazila je zabrinutost da će tarife učiniti proizvodnju skupljom i smanjiti mogućnosti za potrošače, a u konačnici pogoditi i radna mjesta u SAD-u.
U ovoj kompleksnoj igri između trgovinske politike i automotive industrije, posljedice Trumpovih tarifa već su se počele manifestirati, a izazovi koje će industrija morati prevladati mogli bi rezultirati dugoročnim promjenama koje će se osjetiti na svakom koraku, od proizvodnje do prodaje.