Povišenje cijena automobila u SAD-u: Što donosi najnovija tarifa
Cijene automobila u Sjedinjenim Američkim Državama uskoro bi mogle značajno porasti. Uskoro bi trebali očekivati povećanja troškova svih novih vozila koja će biti dostupna na tržištu. Razlog tome je najnovija odluka predsjednika Donalda Trumpa o nametanju 25% tarifa na uvezene automobile i dijelove, koja će stupiti na snagu 3. travnja.
Kako će tarife utjecati na cijene automobila?
Uvođenje tarifa direktno će povećati troškove proizvodnje automobila kako za uvozne modele, tako i za one proizvedene lokalno. Stručnjaci procjenjuju da će prosječna cijena automobila porasti za 1.000 dolara, a neki modeli mogli bi doživjeti povećanje cijene i do nekoliko tisuća dolara. Ivan Drury, direktor Insights-a na Edmunds.com, ističe da bi kupci mogli doživjeti "neugodan šok" vezan uz cijene automobila prije nego što nova vozila s novim troškovima stignu na tržište.
Utjecaj na poticaje i financijske aranžmane
Proizvođači automobila neće nužno povećati veleprodajne cijene za trgovce u punom iznosu tarifa, ali će vjerojatno pronaći druge načine za prenošenje tih troškova na kupce. Jedan od mogućih scenarija uključuje smanjenje poticaja, uključujući subvencionirane kamatne stope na automobile. Ako proizvođači smanje svoje ponude za zajmove kamata ispod 2%, troškovi kupcima bi se mogli povećati za 6.000 do 7.000 dolara po vozilu.
Globalna povezanost proizvodnje automobila
Nema sumnje da će auta koja se proizvode u američkim tvornicama također biti pogođena ovom novom tarifom. Većina automobila na tržištu temelji se na globalnom lancu opskrbe, što znači da sadrže značajan postotak dijelova iz drugih zemalja, poput Kanade i Meksika. Trumpova administracija je procijenila da prosječni domaći sadržaj iznosi samo 50%, a neki modeli mogli bi biti pogođeni s tarifama do 5.000 dolara.
Ekonomisti predviđaju rast cijena
Unatoč tvrdnjama predsjednika Trumpa da bi cijene mogla pasti zbog jačanja domaće proizvodnje, stručnjaci predviđaju suprotno. Analize ukazuju na to da bi troškovi proizvodnje mogli rasti za između 3.500 i 12.000 dolara po vozilu. Peter Nagle, automobilski ekonomist za S&P Global Mobility, ističe da će cijene automobila početi rasti već u razmaku od dva tjedna nakon što tarife stupe na snagu.
Pregovaranje o cijenama i trenutna ponuda vozila
Cijene automobila ne određuju se isključivo troškovima proizvodnje već su u velikoj mjeri rezultat pregovaranja između trgovaca i kupaca. Trenutne zalihe automobila također će igrati ključnu ulogu. Trgovci će biti manje voljni sklopiti ugovore zbog očekivanja viših troškova za buduće isporuke. Kako se tarifa previđa na proizvode, često dolazi do smanjenja dostupnosti automobila, što dovodi do povećanja cijena.
Vezano uz smanjenu proizvodnju
Kao rezultat najavljenih tarifa, proizvođači automobila mogli bi privremeno smanjiti proizvodnju dok čekaju dodatne informacije o dugoročnim učincima tarifa. Smanjenjem opskrbe automobila, dodatno se pojačava pritisak na tržišne cijene. Pomenuti obrazac se već dogodio u 2021. godini zbog nedostatka čipova, a sada bi se slična situacija mogla ponoviti u kontekstu novonastalih tarifa.
Zaključak
Kompleksna slika utjecaja tarifa na tržište automobila pokazuje kako globalna povezanost proizvodnje direktno utječe na cijene. Ova situacija naglašava važnost praćenja ekonomskih politika i prilagodbu na nadolazeće promjene u automobilskoj industriji. Cijenite svoj sljedeći automobil jer cijene već mogli početi rasti prije nego što se termini za nove isporuke usmjere na vas.