AVUS: Hram brzine u Njemačkoj
Uvod u svijet brzine
Zamislite, ako hoćete, da ste trkački vozač 1921. godine. Na vrhuncu ste ljudske domišljatosti i inženjerstva, kao i hrabrosti, dok se pripremate za utrku na legendarnom AVUS-u. Cirkulirate po šest kilometara dugoj stazi, koja se proteže ravno kao strelica, a s pritiskom na papučicu gasa ubrzavate do troznamenkastih brzina. Vaša kontracepcija s četiri kotača, koja je izumljena tek prije samo 30 godina, donosi vam uzbuđenje i strahopostovanje. Brzina, koja je prije bila nepojmljiva, postaje vaša stvarnost, a uspjeh i adrenalin motiviraju vas da nastavite dalje.
Povijest AVUS-a
Njemačka automobilska industrija doživjela je procvat početkom 1900-ih, a potreba za sigurnijim mjestima za testiranje brzine postala je očita. Kako bi poduprli tehnički napredak, AutomobilClub odlučuje izgraditi zatvoreni krug. Prototip AVUS-a postavljen je još 1907. godine, no otvoren je tek 1921. zbog financijskih poteškoća i posljedica Prvog svjetskog rata. Ova staza kasnije će postati domaćin legendarnim utrkama automobilskih Grand Prixa tijekom 1920-ih i 30-ih godina prošlog stoljeća.
Tehničke karakteristike staze
AVUS se prostirao dužinom od šest kilometara, daleko od ostalih staza svog vremena. Njegova jedinstvena konfiguracija uključivala je divlje bankarnu krivulju na sjevernom kraju, što je omogućilo vozačima da održavaju visoke brzine kroz zavoj. Južni kraj staze bio je jednostavna kosa, koja je dodatno doprinijela dinamičnosti staze. Tijekom 1936. godine, bankarna krivulja je obnovljena i prilagođena kako bi se povećala sigurnost i omogućilo još veće brzine.
Rekordi i čuvene utrke
AVUS je bio domaćin brojnih utrka i postavljanja brzinskih rekorda tijekom svojih godina. Fritz "Rocket Fritz" von Opel 1928. godine vozi do brzine od 148 milja na sat uz pomoć 24 rakete čvrstog goriva. Ovaj nevjerojatan podvig zahtijevao je najmanje šest milja staze za akceleraciju. Osam godina kasnije, vozač Mercedesa, Hermann Lang, postavio je nevjerojatnu prosječnu brzinu od 171 milja na sat, rekord koji nije oboren do Indianapolis 500 1946. godine.
Uloga AVUS-a u motorsportu
AVUS je postao i važno mjesto za mnoga natjecanja, privlačeći više od 300.000 gledatelja na najvažnije događaje. Međutim, tijekom 1938. i 1951. godine, utrke su prestale, u prvom redu zbog nesreće Bernda Rosemeyera, koja je ukazala na povećani rizik od brzih Grand Prix automobila na ovoj stazi. Nakon 1951. godine, AVUS je doživio preobrazbu i postao mjesto za manje regionalne utrke, ali s kraćim duljinama staze kako bi se smanjila opasnost.
Avus i Formula 1
Poznata staza AVUS konačno je 1959. godine postala dio Svjetskog prvenstva Formule 1. U utrci XXI Grosser Preis von Deutschland, Ferrari je dominirao, zauzevši sva tri prva mjesta, a prosječna brzina utrke postavila je novi rekord u povijesti F1. Iako je duljina staze skraćena, AVUS je i dalje pružao nevjerojatne vizije brzine i natjecanja.
Zaštita povijesti AVUS-a
AVUS je zatvoren za utrke 1999. godine, a njegovi bankovni zavoji su demontirani. Ostatak staze postao je dio Bundesautobahna 115, a unatoč promjenama, ova staza ostaje simbol automobilizma i brzine. Njena povijest, ispunjena nevjerojatnim rekordima i opasnim natjecanjima, ostaje kao dragocjeno nasljeđe njemačke automobilske industrije.
Kroz svoje godine, AVUS je privlačio poglede ljubitelja brzine i automobilizma, ostavljajući neizbrisiv trag u povijesti automobila. Današnja sjećanja na ovu stazu podsjećaju nas na uspjehe i tragedije koje su oblikovale svijet motorizma.