Cjenovni utjecaj novih tarifa na tržište automobila
Kupnja novog automobila često je jedan od najvećih financijskih odluka koje mnogi od nas donose tijekom života. Kako tržište automobila postaje sve složenije, još su važniji faktori koji utječu na cijene vozila, a jedan od njih svakako su i tarife. U posljednje vrijeme, najavljena povećanja tarifa od strane američkog predsjednika Donalda Trumpa izazvala su zabrinutost među potrošačima i proizvođačima.
Tarife na uvoz iz Meksika i Kanade
Velika vijest na tržištu automobila svakako su predložene tarife od 25% na određeni uvoz iz Meksika i Kanade, koje bi trebale stupiti na snagu 2. travnja. Ovaj potez mogao bi značajno utjecati na cijene automobila, a analiza Anderson Economic Group sugerira da bi cijene novih automobila mogle porasti i do 12.200 dolara. Premda se čini da će se uvođenje ovih tarifa odgoditi, neizvjesnost ostaje.
Postojeće tarife i njihov utjecaj
Pored novih prijedloga, već postojeće tarife također čine svoje. Naime, 20% tarife na uvoz iz Kine stupile su na snagu 4. ožujka, dok su tarife od 25% na čelik i aluminij implementirane 12. ožujka. Automobilski proizvođači u SAD-u ovise o složenim lancima opskrbe koji uključuju dijelove iz svih ovih zemalja. Očekivanja su da će sve te tarife povećati troškove proizvodnje vozila, što će rezultirati višim cijenama za krajnje potrošače.
Kako će to utjecati na cijene vozila?
U računici potencijalnog povećanja cijena, nudi se nekoliko scenarija:
- S uvođenjem 25% tarifa, cijene većine modela sastavljenih u Sjedinjenim Američkim Državama mogle bi porasti od 4.000 do 10.000 dolara po vozilu.
- Potpuno električna vozila, koja se značajno oslanjaju na uvezene baterije i elektroniku, mogu doživjeti povećanje cijene do 12.200 dolara.
- I bez ovih tarifa, cijene automobila bi se mogle povećati za više od 2.000 dolara na nekim modelima iz Sjeverne Amerike zbog drugih trgovinskih mjera.
- Cijene bi se također mogle povećati za 250 do 2.500 dolara po vozilu, temeljem tarifa na čelik i aluminij.
Ove brojke ponovo ističu potrebu za pomnim praćenjem tržišta i promjenama koje se događaju.
Kada je najbolje vrijeme za kupovinu?
S obzirom na očekivane promjene cijena, financijski stručnjaci savjetuju da se razmotri kupnja automobila u bliskoj budućnosti. Monica Dwyer, ovjereni financijski planer, sugerira da bi ako je novi automobil planiran u kratkoročnim planovima, možda bila pametna odluka kupiti ga prije nego što cijene porastu.
Za one koji razmišljaju o kupnji automobila unutar nekoliko godina, sada može biti najbolji trenutak, ukoliko si to mogu priuštiti. Alternativno, kupovina rabljenog vozila može biti atraktivna opcija, s obzirom na to da je prosječni razmak cijena između novih i rabljenih automobila oko 16.000 dolara.
Tržišne dinamike rabljenog vozila
Iako cijene rabljenih automobila ne prate uvijek kretanje novih, često se povećavaju kada cijene novih automobila rastu. Tokom godina nakon pandemije COVID-19, zabilježene su slične pojave. Kupovina rabljenog automobila, osobito modela koji su u upotrebi samo jednu do dvije godine, može biti dobra financijska odluka zbog brze amortizacije novih vozila.
Savjeti za maksimalizaciju vrijednosti
Stručnjaci ističu da je očuvanje automobila tijekom 10 ili više godina najbolji način za maksimiziranje njegove vrijednosti. Povećanje razumijevanja tržišnih trendova i proaktivan pristup kupovini automobila može pomoći potrošačima da donesu informirane odluke i smanje rizik od loših investicija.
Dok se svijet automobila i dalje suočava s promjenama uslijed vanjskih faktora poput tarifa, potrošači bi trebali pažljivo planirati svoje sljedeće korake kako bi osigurali najbolje moguće odluke.