Usluga nakon prodaje u Tajlandu: Trendovi, zadovoljstvo i konkurentnost
Tajlandska automobilska industrija suočava se s brojnim izazovima, no recentne studije sugeriraju da vozači postaju sve zadovoljniji uslugama nakon prodaje. Prema najnovijim istraživanjima, prosječni indeks korisničkog iskustva (Service CXI) zabilježio je porast s 885 na 893 boda, što pokazuje da su potrošači svjesni i cijenjeni značaj transparentnosti usluga, angažmana i konkurentnosti cijena.
Povećano zadovoljstvo korisnika
Studija provedena od strane Diferencijalnog Tajlanda obuhvatila je više od 2.500 ispitanika koji su nedavno koristili usluge automobila. Ispitanici su kupili vozila između listopada 2021. i studenog 2023. godine, a usluge su obavljali u razdoblju kada je tržište prolazilo kroz usporavanje uslijed visoke razine duga kućanstava te otežanog pristupa financijama.
Iako su visoki razlozi odbijanja zajma utjecali na pad prodaje, zadovoljstvo vozača s uslugama održavanja automobila poraslo je. Ovaj trend prepoznaje važnost poboljšanja kvalitete i efikasnosti usluga, posebno u konkurentnom ambijentu koji karakterizira brz razvoj i promjene potreba potrošača.
Lideri po kvaliteti usluga
Lider na tržištu, Toyota, nastavila je održavati svoju poziciju s dodatnim osam bodova u usporedbi s prošlom godinom. U isto vrijeme, brendovi kao što su Ford i Nissan zabilježili su najveća poboljšanja, s 11, odnosno 23 boda više, zahvaljujući poboljšanju komunikacije s kupcima i transparentnosti cijena.
Osim toga, GWM (Great Wall Motors) također se ističe s 895 bodova, ostvarujući konkurentnost kroz bolju pristupačnost usluga i cena. Japanski brendovi poput Toyote, Honde i Nissana i dalje su visoko rangirani zahvaljujući kvalitetnoj usluzi, obuci zaposlenika i transparentnosti, što potiče povjerenje i dugoročnu lojalnost kupaca.
Izazovi za kineske automobilske marke
Unatoč poboljšanjima, kineski brendovi poput GWM, BED i Neta suočavaju se s izazovima. Raspoloživost rezervnih dijelova, jasna jamstva i angažman nakon prodaje su područja u kojima se japanski brendovi ističu. Kineski proizvođači pružaju konkurentne cijene, ali moraju raditi na poboljšanju usluga kako bi izgradili povjerenje među kupcima.
Zadovoljstvo kupaca se više ne temelji samo na tradicionalnim uslugama, već je proaktivan angažman i korištenje digitalnih kanala postalo ključno za poticanje lojalnosti. Prema istraživanju, 71% kupaca koji su primili proaktivne obavijesti o sljedećoj usluzi vraća se istom pružatelju usluga.
Komunikacija i transparentnost
Ažuriranje usluga u stvarnom vremenu preko više kanala, poput telefona, SMS-a i aplikacija, postaje ključni faktor za potrošače. Proširivanje proaktivnog angažmana putem pravovremenih savjeta o održavanju i jasnih informacija o jamstvima može značajno poboljšati zadržavanje kupaca.
Izvještaji ukazuju da više od 40% kupaca smatra nejasne cijene glavnom preprekom u izboru pružatelja usluga, što sugerira da bi automobilske tvrtke trebale raditi na boljem komuniciranju cijena i jamstava.
Budućnost tajlandske automobilske industrije
Unatoč izazovima, gospodin Siros Satrabhaya, direktor Diferencijalnog Tajlanda, vjeruje da tajlandska automobilska industrija može rasti i natjecati se na međunarodnoj razini. Najnoviji primjer je Mazda, koja je najavila plan ulaganja od 5 milijardi bahta za uspostavljanje Tajlanda kao proizvodnog centra za električna vozila. Ovaj potez skladan je s vladinim planovima za unapređenje tržišta električnih vozila, što pruža dodatne mogućnosti za razvoj industrije.
Ovaj rast i razvoj mogu rezultirati značajnim promjenama u načinu poslovanja automobilske industrije na Tajlandu, s naglaskom na kvalitetu usluga, angažman kupaca i transparentnost. Tako se stvara temelj za dugoročni razvoj i prilagodbu tržištu koje se brzo mijenja.