Automobilske nesreće i ženska sigurnost: Priča Marije Weston Kuhn
Maria Weston Kuhn, mlada žena iz Mainea, suočila se s teškim posljedicama automobilske nesreće koja ju je za vrijeme odmora u Irskoj natjerala na hitnu operaciju. Ono što je počelo kao obiteljski izlet pretvorilo se u noćnu moru kada su ona i njezina majka zadobile ozbiljne ozljede, dok su njezin otac i brat, koji su sjedili ispred, prošli gotovo neozlijeđeni.
Ozljede i pitanje sigurnosti
Kuhn, sada 25-godišnjakinja, osjetila je duboku frustraciju zbog nesrazmjernih ozljeda. Njezin pojas se odslizao s bokova pri sudaru, a rezultirajuće ozljede uključivale su puknuće crijeva. "To je bio rani trag da se nešto drugo događa", izjavila je, usput naglašavajući da je tijekom oporavka propustila semestar fakulteta.
Nakon povratka kući, Kuhn je pronašla članak izrezan iz izvještaja o potrošačima koji je ostavila njezina baka. Taj je članak otkrio da žene imaju 73% veću vjerojatnost da će biti ozlijeđene u frontalnim sudarima. Iako se tijekom testiranja vozila koristi lutka koja je gotovo isključivo modelirana prema muškom tijelu, Kuhnova priča osvjetljava nepodudarnost kada je riječ o sigurnosti žena.
Aktivizam i podizanje svijesti
Motivirana osobnim iskustvom, Kuhn je pokrenula neprofitnu organizaciju s ciljem podizanja svijesti o ovoj temi i lobiranja za promjene u sigurnosnim testovima vozila. Njezin cilj je potaknuti članove Kongresa da podrže zakonodavstvo koje bi zahtijevalo uključivanje naprednijih ženskih lutaka u testiranje vozila.
U Sjedinjenim Američkim Državama, Nacionalna uprava za sigurnost prometa na cestama (NHTSA) ima ključnu ulogu u odlučivanju o povlačenju vozila s tržišta. Čini se da trenutna praksa, koja se koristi već desetljećima, ne odražava stvarnost i sigurnosne potrebe žene. "Imamo lako rješenje", izjavio je senator Deb Fischer, koji je podržao Kuhnovu inicijativu.
Nove tehnologije u sigurnosti vozila
Lutka koja se trenutno koristi u testiranju, Hybrid III, razvijena je 1978. godine i modelirana je prema muškom prosjeku. Ženska verzija, iako postoji, gotovo nikada se ne koristi na vozačkom mjestu. Christopher O’Connor iz Humanetics Group, tvrtke koja razvija napredne lutke, ističe da su potrebne lutke koje precizno odražavaju anatomske razlike između muškaraca i žena, osobito u području vrata, zdjelice i nogu.
O’Connor također navodi da je ženska lutka opremljena svim potrebnim senzorima, što povećava troškove, ali i preciznost testiranja. Dok su evropske zemlje već integrirale napredne muške lutke u svoje testiranje, američki proizvođači automobila pokazali su skepsu prema novijim modelima, bojeći se da bi rezultati mogli negativno utjecati na njihov dizajn i marketing.
Diskusija o sigurnosti
Bridget Walchesky, još jedna žrtva automobilske nesreće, također je podijelila svoje iskustvo. Nakon sudara u kojem je izgubila prijateljicu, Walchesky je bila podvrgnuta višestrukim operacijama i smatrala je da su njezine ozljede mogle biti manje teške da su sigurnosni pojasevi bili bolje dizajnirani za ženska tijela.
Savez za automobilsku inovaciju, koji predstavlja industriju, naglašava da se poboljšanja mogu implementirati uz nadogradnju postojećih lutki te da su rezultati potrebni brže nego kroz proces razvijanja potpuno novih modela. Kontroverze među stručnjacima nastavljaju se, pri čemu se postavlja pitanje može li veći broj senzora doista dovesti do bolje sigurnosti.
Spor proces promjene
NHTSA planira razviti žensku verziju lutke Thor 5F, no proces donošenja odluka upravo sporo napreduje. Kuhn izražava frustraciju zbog sporosti u promjeni regulative i nadanja da će se inženjeri automobilske industrije prilagoditi novim saznanjima o sigurnosti.
Ova priča posvjedočuje važnost promjena u pristupu sigurnosti vozila i ukazuje na potrebu za većom uključenosti žena u proces testiranja. Unatoč izazovima, Kuhn nastavlja borbu za jednake sigurnosne standarde, uvjerena da se promjene mogu postići.