Skepsa prema pomorskom prijevozu u današnje vrijeme često dolazi iz raznih pravaca, no COSCO prijevoznici automobila (CSCC) nedavno su podigli cijeli koncept na novu razinu. Osnovali su središte u grčkoj luci Piraeus u suradnji s Neptunovim linijama, što predstavlja značajan korak prema unapređenju logistike između Kine i Europe. Ova lokalizacija omogućava izravnu vezu za uvoz kineskih automobila, što će, bez sumnje, pridonijeti povećanju trgovinske razmjene između ovih dviju regija.
Prema izjavama predstavnika Cosca, nova usluga planira 30-dnevni tranzit iz Kine do mediteranskih luka, koji će u početku operirati jednom mjesečno. Međutim, ambicija za rast je očita: do kraja 2025. godine planiraju uvesti dodatna plovila i prelazak na dvodnevnu uslugu. Ovo je posebno značajno s obzirom na porast potražnje za automobilskom industrijom, pa su nove pruge nužne za zadovoljavanje tih potreba.
Usluge hranilica iz Piraeja obuhvatit će važne luke poput Koper (Slovenija), Aleksandrija (Egipat) i Limassol (Cipar). Također će obuhvatiti ključne luke u Turskoj, Rumunjskoj, Italiji, Francuskoj, Španjolskoj, Maroku, Tunisu, Malti, kao i regijama Crnog mora. Ove poveznice jamče bržu i učinkovitiju distribuciju automobila iz Kine prema raznim europskim tržištima.
Osim pomorskih usluga, suradnja s Neptunovim linijama omogućit će i multimodalnu distribuciju putem barge, željeznice i kamiona. Ovo je ključno za daljnje optimiziranje lanca opskrbe, osiguravajući brže isporuke i smanjenje troškova prijevoza. U okviru ovog ulaganja, kupci će također imati pristup glavnim središtima za odlaganje vozila i uslugama inspekcije prije isporuke, što dodatno osigurava sigurnost i kvalitetu isporučenih automobila.
Ova inicijativa Cosca dolazi nakon sličnog sporazuma potpisanog s BLG logistikom u luci Bremerhaven u Njemačkoj krajem prošle godine. U tom kontekstu, BLG Autoterminal Bremerhaven razvija se u ključnu luku za kineski izvoz na njemačko tržište, služeći kao središte usluga i za skandinavske zemlje i za istočnu Europu. Ova mreža potvrđuje sve veću suradnju između Kine i Europe u sektoru automobilske industrije.
Nasuprot visokim carinama koje Europska unija trenutno primjenjuje na kineske električne automobile, Europa ostaje primamljivo tržište za kineske proizvođače. S obzirom na rastući trend potražnje za električnimi vozilima, Kina se nastavila prilagođavati ovoj dinamici, a ovakvi sporazumi služe kao most za daljnju integraciju i razmjenu između dviju regija.