Washington (TNND) – U proteklim mjesecima, američki proizvođači automobila našli su se pred nizom izazovnih odluka zbog najave predsjednika Donalda Trumpa o uvođenju tarifa na strana vozila i autodijelove. Ove tarife, koje bi mogle stupiti na snagu 3. travnja, predstavljaju značajan udarac za automobilski sektor i potencijalno će povećati cijene za krajnje potrošače.
Prema informacijama iz Bijele kuće, tarife će se odnositi na ključne komponente kao što su motori, prijenosi i električne komponente, što bi moglo dodatno povećati troškove proizvodnje. Do sada su vozila i dijelovi u skladu s trgovinskim sporazumom između SAD-a, Meksika i Kanade bili izuzeti, no ta odluka nije konačna i mogla bi se još mijenjati.
Ekonomisti već upozoravaju na mogućnost porasta troškova za kompanije, što će vjerojatno rezultirati višim cijenama za potrošače. Kako naglašava glavni ekonomist Cox Automotive, Jonathan Smoke, potrošači će imati ograničeno vrijeme da kupe nova ili rabljena vozila prije nego što cijene porastu zbog tarifa koje bi mogle dovesti do povećanja cijena od 10% ili više.
Trump je istaknuo da bi tarife trebale potaknuti američku proizvodnju i obnoviti autoindustriju zemlje. U nedavnom intervjuu, izjavio je da “ne može brinuti manje” o posljedicama koje će strane kompanije snositi zbog povećanja cijena. Njegova uvjerenja impliciraju da će potrošači preći na američke proizvode ako strane cijene postanu više.
Američki proizvođači automobila suočavaju se s različitim strategijama kako bi umanjili utjecaj tarifa. One uključuju promjene u opskrbnim lancima, povećanje razine proizvodnje u SAD-u te eventualno prekid prodaje uvezenih modela. Sve ove opcije zahtijevaju značajna ulaganja te su povezane s rizicima koji mogu utjecati na dugoročno poslovanje.
Struktura opskrbnih lanaca automobilske industrije vrlo je kompleksna, a mnoge su strategije specifine za pojedine tvrtke i dijelove. Justin Ren, izvanredni profesor na Sveučilištu u Bostonu, naglašava da su promjene u opskrbnim lancima dugotrajan proces, a neizvjesnost oko budućih tarifa dodatno otežava planiranje. Mnoge tvrtke usvajaju strategiju “čekanja i gledanja”, dok su neki strani proizvođači već započeli s gradnjom tvornica unutar SAD-a.
Osim što će proizvođači tražiti načine da preusmjere svoje operacije, povećanje tarifa vjerojatno će dovesti do rasta cijena za potrošače. Prema procjenama, tarife bi mogle rezultirati povećanjem cijena novih vozila u prosjeku za 13,5%, što odgovara dodatnih 6.400 dolara na cijenu prosječnog novog automobila u 2024. godini.
Trgovci automobilima također mogu početi povlačiti poticaje koji su do sada poticali kupovinu vozila proizvedenih prije nego što tarife stupe na snagu. Kako bi se očuvala tržišna vrijednost postojećeg inventara, sve je vjerojatnije da će trgovci fokusirati svoje napore na prodaju rabljenih automobila dok nove cijene budu više nego ikada.
Autoindustrijski sindikati podržavaju Trumpove mjere, smatrajući da će one potaknuti vraćanje radnih mjesta u SAD. Predsjednik Ujedinjenog autoindustrijskog sindikata, Shawn Fain, pohvalio je nastojanja administracije da reformira slobodnu trgovinu, ističući nužnost zaštite radničkih zajednica od štetnih učinaka globalizacije.
Međutim, postoje i značajne zabrinutosti. U slučaju da troškovi proizvodnje porastu, to bi moglo utjecati na smanjenje proizvodnje kod manje popularnih modela, uz potencijalno smanjenje prodaje. Kako potrošači budu suočeni s novim cijenama, postoji mogućnost da se okrenu rabljenim automobilima umjesto novih.