Autonomno vožnja u Austinu: Iskustvo s Waymo One
Prvi susret s Waymom
U prometnim ulicama Austina, Texas, susreo sam se s nečim što izgleda kao mješavina budućnosti i svakodnevnog života – bijelim jaguarom s glomaznim vrhom, poznatijim kao Waymo. Ova vožnja nije bila samo običan Uber – to je bila vožnja u potpuno autonomnom vozilu koje djeluje zahvaljujući naprednoj tehnologiji kojoj je na čelu Googleova matična tvrtka, Alphabet.
Usluga koja mijenja pravila igre
Waymo je nedavno započeo suradnju s Uberom kako bi omogućio korisnicima vožnje u autonomnim vozilima. Dostupan je u Phoenixu, a od prošlog tjedna i u Austinu, s planovima za proširenje u Atlantu. Ova suradnja ne samo da predstavlja korak naprijed za mobilnost, već i za način na koji gledamo na vožnju kao takvu.
Kako odabrati Waymo vožnju?
Da biste isprobali Waymo putem aplikacije Uber, morate omogućiti opciju za korištenje autonomnih vozila. No, postoji jedan izazov: kao i u običnom Uberu, ne postoji jamstvo da ćete dobiti baš Waymo vozilo. Djeluje kao standardna vožnja, pa korisnici ne znaju što će dobiti dok vozilo ne stigne. Automobili su dostupni 24/7, a jedini put kad ih možete ne vidjeti je kada se vraćaju za održavanje ili punjenje.
Ulazak u autonomno vozilo
Prva lekcija koja me dočekala bila je kako otvoriti vrata automobila. Umjesto tradicionalnih ručki, Jaguar I-Pace opremljen je sustavom koji omogućuje otvaranje vrata putem Uber aplikacije. Nakon što sam ušao, pozdravila me je Waymo po imenu, a unutrašnjost automobila izgledala je kao tipičan automobil s kožnim sjedalima. U središtu konzole jahači mogu pokrenuti vožnju, dodati zaustavljanja na ruti, pa čak i odabrati glazbeni kanal.
Sigurnosni mehanizmi
Iako je vožnja započela bez ljudskog vozača, osjećaj nelagode brzo je nestao. Waymo, koristeći svoje senzore, stalno prati okoliš i ako netko pokuša sjesti na vozačko sjedalo ili dodirnuti upravljač, vožnja će se automatski zaustaviti. Vozač može pritisnuti gumb "Povuci" u slučaju neugodnosti.
Podaci koje Waymo prikuplja
Dok vožnja napreduje, korisnici mogu pratiti rutu i okolinu u stvarnom vremenu putem unutarnje konzole. Waymo koristi Lidar senzore koji se nalaze na vrhu vozila, koji emitiraju laserske impulse kako bi stvorili 3D kartu okoliša. Ovaj sustav, zajedno s kamerama i radarima, omogućuje automobilu da prepozna vozila, bicikliste, prometne znakove i razne druge prepreke.
Razlike među autonomnim kompanijama
Waymo se ističe kao najnaprednija tvrtka u svijetu autonomnih vozila, nudeći razinu 4 autonomije. To znači da se vozilo može voziti bez ljudskog upravljanja, ali je ograničeno na određena područja. Ova razina autonomije razlikuje se od drugih kompanija poput Cruise i Tesle. Cruise također proklamira autonomiju razine 4, dok Tesla trenutno funkcioniše na razini 2, što znači da će vozač i dalje biti potreban.
Investicije i budućnost autonomnih vozila
Waymo je do sada prikupio značajna sredstva, s ukupnim iznosom od 11 milijardi dolara, dok su investicije Tesle u autonomnu tehnologiju također značajne. Postoji velika konkurencija među kompanijama u počinjanju razvoja razine 5 autonomije, što bi značilo da vozila mogu voziti pod svim uvjetima bez ljudske intervencije.
Ova iskustva s Waymo One pružaju fascinantan uvid u budućnost vožnje, postavljajući pitanja o sigurnosti, udobnosti i izazovima koje autonomna vozila donose našem svakodnevnom životu.