Prevara s nedavnom kilometražom: Kako je Steve Andrews izgubio povjerenje u rabljene automobile
Steve Andrews iz Burnabyja, British Columbia, imao je sve razloge vjerovati da će njegov odabir prilikom kupnje rabljenog automobila završiti uspješno. Njegov cilj bio je pronaći pouzdan automobil za obitelj s dvoje male djece. Kroz pretraživanje, naišao je na Subaru iz 2012. godine s malo kilometara – oko 98.000, što se smatralo "slatkim mjestom" za rabljene automobile.
Obećanja prodavača
Andrewsova očekivanja bila su na visokom nivou kada mu je prodavač predstavio auto kao vozilo u "vrlo dobrom stanju" bez ozbiljnih problema. No, nakon što je automobil isporučen, brzo su se pojavili mehanički problemi. Andrews je odlučio odnijeti auto mehaničaru koji je, primijetivši nisku kilometražu, savjetovao da se javi Subaru zastupništvu.
Otkrivanje istine
Nakon provjere, Andrews je otkrio da je stvarna kilometraža automobila iznosila 112.000 kilometara. Ovo otkriće došlo je kao šok, a poput mnogih kupaca, osjećao se prevarenim. U brzoj potrazi za rješenjem, Andrews se vratio kod prodavača, DD Auto, te je izradio izvještaj o opozivu Subaru vozila s potvrdom o povratku brojača.
Sporazum s prodavačem
U razgovoru s prodavačem, taj je složio da mu vrati 13.000 dolara koliko je platio za automobil, tvrdeći da je i on bio prevaren. Ovakve situacije nisu neuobičajene u svijetu rabljenih automobila.
Širenje prijevara
Prevara s brojem kilometara postaje sve učestalija diljem Kanade. U Kanadi trenutno ne postoji jedinstveni sustav praćenja ovih prevara, što otežava njihovo identificiranje. Stručnjaci iz Vijeća za industriju motornih vozila u Ontariju (OMVIC) navode da su nedavne istrage dokazale da su prevare na porastu, a da se u SAD-u procjenjuje da godišnje više od 450.000 vozila prodaje s lažnim očitanjem.
Tehnološki izazovi
Moderni odometri su digitalni i danas je mnogo lakše vratiti broj na odometru uz pomoć uređaja koji se prodaju online. Učinak ovakvih prevarantskih radnji može drastično povećati vrijednost vozila, a kupci često nisu svjesni tog rizika.
Zakonodavne praznine
Praksa je da se prevara s brojem kilometara ne smatra nezakonitom sve dok se jasne informacije o vozilu ne daju kupcu. U slučaju Andrews, dogovor s distributerom nije značio da je prevara okončana, jer je pothvat prodaje automobila s lažnim podacima još uvijek riskantna situacija.
Važnost pregleda i dokumentacije
Kupci rabljenih automobila često se suočavaju s opasnostima koje dolaze s privatnim prodavačima. Preporučuje se provjeriti vlasničke isprave i osigurati da prodavač bude stvarni vlasnik vozila. Andrews i njegov partner nakon ovog iskustva odlučili su se za kupnju Toyote RAV4 2020. godine s punom dokumentacijom koja prikazuje točnu povijest kilometraže.
Savjeti za kupce
Prije nego što se odlučite za kupovinu rabljenog vozila, stručnjaci savjetuju da se provjere izvještaji o povijesti vozila, obavi temeljiti pregled automobila i konzultiraju se s pouzdanim mehaničarom. To može pomoći u sprečavanju potencijalnih problema i pružiti kupcima mir prilikom njihove odluke.
Ova priča poslužila je kao važna lekcija o opasnostima pri kupnji rabljenih vozila i potrebnoj oprezu kako bi se izbjegle prevare koje bi mogle uzrokovati značajne financijske gubitke.