Uzimajući u obzir rizike: Prevara s kilometrom u Kanadi
Steve Andrews, otac dvoje djece, dugovao je svoju potragu za rabljeni automobil za svoju rastuću obitelj. Nakon detaljnog istraživanja, naišao je na registriranog zastupnika u Burnabyju, BC, koji je oglašavao Subaru iz 2012. godine s niskom kilometražom — nešto manje od 98.000 km. “Rekli su da je u vrlo dobrom stanju, da nema stvarnih problema”, izjavio je Andrews.
Paradigma niske kilometraže igra ključnu ulogu prilikom prodaje rabljenih automobila, a do 100.000 km često se smatra “slatkim mjestom” za prodaju. Međutim, Andrewsov san o besprijekornom automobilu ubrzo se pretvorio u noćnu moru kada su se pojavili mehanički problemi, a mehaničar mu je sugerirao da provjeri stvarnu povijest vozila.
Povećanje prijevare s odometrom
Nažalost, s porastom potražnje za rabljenim automobilima, raste i prevara s kilometrom. Andrews je otkrio da, dok je odometar u trenutku kupnje pokazivao 98.000 km, stvarna kilometraža iznosila je 112.000 km. Po povratku kod zastupnika, dobio je svoje novce natrag, no pitanje odgovornosti ostalo je otvoreno. U Kanadi se prevara s odometrom teško prati, jer različite institucije nemaju jedinstveni pristup za prijavu i praćenje takvih slučajeva.
U SAD-u se procjenjuje da se godišnje prodaje više od 450.000 vozila s lažnim očitavanjem odometara, što američke potrošače godišnje košta više od milijardu dolara. Ovaj alarmantni trend također se počinje manifestirati u Kanadi, kako je potvrdio glasnogovornik Vijeća za industriju motornih vozila u Ontariju (OMVIC).
Tehnologija i prevara
Danas se digitalni odometri mogu lako ponovo programirati koristeći ručne uređaje koji se spajaju na elektronički sustav automobila, što čini prevaru puno jednostavnijom nego u prošlosti, kada su analogni odometri zahtijevali fizičko okretanje kotača.
Mehaničar Josh Ingle objašnjava kako su savremeni uređaji omogućili da se povratak kilometara dogodi brzo i bez posebnog znanja. “Samo trebate znati odabrati vozilo na ekranu”, rekao je.
Odgovornost i pravna regulativa
Prema zakonskim propisima, registrirani zastupnici moraju otkriti sve materijalne činjenice vezane uz vozilo, uključujući utjecaje na njegovu vrijednost, kao što su uključivanje u nesreće ili manipulacija kilometražom. U slučaju Andrewsovog Subarua, čini se da je zaboravljeno obavijestiti potencijalne kupce o problemima s odometrom, iako menadžer DD Auto, Charlie Zhao, tvrdi da su učinjeni napori kako bi se osoblje informiralo o problemu.
Regulatori u Britanskoj Kolumbiji primaju žalbe poput Andrewsove, ali ne mogu otkriti informacije o postupku istrage. Ukoliko se utvrdi prekršaj, trgovci mogu izgubiti licencu.
Opasnosti privatnih prodaja
Kupnja automobila od privatnog prodavača još je rizičnija. Stručnjaci preporučuju da kupci provjere da li je prodavač stvarni vlasnik vozila i da obavezno traže identifikaciju te dokumentaciju o vlasništvu. Neprovereni privatni prodavači često mogu biti prevaranti koji prodaju neispravne automobile bez pravih podataka o kilometraži.
Pomoć i resursi za kupce
Organizacije poput “Automobile Help Canada” daju savjete za prepoznavanje prevara i upućuju kupce na trgovce i mehaničare kojima mogu vjerovati. Iako izvještaji o povijesti vozila, poput onih koje nudi Carfax, mogu biti korisni, kupci bi uvijek trebali dodatno provjeriti informacije kod mehaničara i provoditi vlastita istraživanja.
U konačnici, važnost razumijevanja povijesti vozila i njegovih stvarnih karakteristika ključna je za osiguranje sigurnosti i ispravnosti investicije prilikom kupovine rabljenog automobila.