Zašto ne vidite kineske EV-ove na američkim cestama
Pomaknite se kroz TikTok ili auto forume i čut ćete zajednički refren: poplava kineskih EV-ova dolazi u podrezu američkih proizvođača automobila. Brojevi zvuče zastrašujuće – stotine tisuća automobila koje je Kina izvozila kao „korištene“ unatoč tome što se nikada nisu vozili. No, u stvarnosti, gotovo nitko od njih ne stiže u SAD i ne očekuje se da će doći uskoro.
Kineski izlaz električnih vozila
Kina je u 2024. godini izvezla više od 400.000 „zero-mileage“ korištenih vozila, većinom električnih automobila (EV-ova). Međutim, većina ovih vozila je otišla u Latinsku Ameriku, jugoistočnu Aziju i istočnu Europu. Američki carinski podaci potvrđuju da je manje od 50 kineskih putničkih EV-ova uspjelo proći pravne prepreke za vožnju američkim cestama; među njima su vozila niže brzine poput Wuling makaron.
Performanse na papiru, ali ne i na cesti
Uzmimo za primjer BYD galeba, jedan od najpopularnijih električnih hatchback-a iz Kine. Opremljen je baterijom od 38 ili 44 kWh, nudi raspon od oko 190 do 250 milja i ubrzava od 0 do 60 milja na sat za otprilike 7,9 sekundi. Međutim, njegova kalibracija upravljanja i podešavanje šasije su optimizirani za kineske uvjete, čineći ih nedovoljno prilagođenima za vožnju na američkim autocestama.
Regulativni prepreke
Čak i ako biste pronašli rabljeni kineski EV doveden preko granice iz Meksika, suočavali biste se s nizom pravnih izazova prije registracije:
- Nedostatak FMVSS sigurnosnog certifikata: Bez potvrde o usklađenosti s testom sudara i standardima zračnih jastuka.
- Nedostatak EPA certifikata: Čak i EV-ovima potrebne su potvrde o emisijama i ugrađenih dijagnostika.
- Zabranjene komponente: Mnogi modeli sadrže tehnologije koje su podložne federalnim zakonima koji se odnose na sigurnost softvera i hardvera, osobito onih iz Kine.
Zbog ovih prepreka, ako bi se neki kineski EV slučajno našao na američkim cestama, vlasnik bi se mogao suočiti s oduzimanjem vozila, optužbama za prijevaru u registraciji i novčanim kaznama.
Panika i stvarnost
Panika oko vala sub-25K kineskih EV-ova kao potencijalne najopasnosti za američko tržište jednostavno nije realna. Iako se na papiru čini da postoji rupa koja bi mogla omogućiti ovim vozilima da preplave tržište, u stvarnosti to ne funkcionira. Zatvorena su vrata za uvoz ovih automobila, što dodatno otežava njihovo pojavljivanje u Sjedinjenim Državama.
Do sada su kineski EV-ovi ostali blokirani brojnim tarifama, zabranama tehnologije i nerazmjernim birokratskim preprekama. Ideja da biste u Teksasu ili Floridi mogli nabaviti nula mileage BYD dupina za 18 tisuća dolara je fikcija.
Aktuelna ponuda
Ako želite jeftini EV u Americi, mogućnosti još uvijek dolaze iz Detroita, Seula ili Tokija, a ne iz Shenzhena. Za sve one zainteresirane za kineske električne automobile, možda će biti potrebno planirati vikend putovanje dolje u Cancun.