Američka vozila gube na popularnosti u Kanadi: Što se događa na tržištu automobila?
Nedavno izvješće otkriva kako su vozila proizvedena u Sjedinjenim Američkim Državama u drugom tromjesečju 2024. godine značajno izgubila udio na kanadskom tržištu. Ova promjena dolazi u trenutku rastućih trgovinskih tenzija i mogućih tarifa koje se nadvijaju nad autoindustrijom, prijeteći daljnjom destabilizacijom tržišnih odnosa između dviju susjednih zemalja.
Povijest snažnih veza: Kanada i američki proizvođači
Počet ćemo kratkim pregledom odnosa između Kanade i SAD-a kada se radi o trgovini automobilima. Tržište automobila u Kanadi dugo je bilo izuzetno važno za američke proizvođače kao što su Ford, General Motors i Stellantis (ranije Fiat Chrysler Automobiles). Zbog geografskog položaja, logistike i bliskih ekonomskih veza, milioni automobila godišnje prelaze granicu, omogućavajući američkim markama snažnu prisutnost u Kanadi.
Statistički pad američke dominacije u Q2 2024.
Prema novom izvješću, vozila proizvedena u SAD-u činila su znatno manji udio ukupne prodaje automobila u Kanadi tijekom drugog tromjesečja 2024. godine. Brojevi su jasan pokazatelj – izgubljeno je nekoliko postotnih bodova, što je značajan gubitak u industriji u kojoj su promjene često vrlo postepene.
To ne znači da se kanadski kupci okreću isključivo domaćim vozilima ili europskim i azijskim markama, ali je evidentno povećano zanimanje za modele sastavljene izvan SAD-a, uključujući i one proizvedene u Meksiku, Japanu, Južnoj Koreji i Europskoj uniji.
Trgovinske tarife: Nova prijetnja industriji
Jedan od ključnih razloga za ovaj trend leži u aktualnim ili prijetećim trgovinskim tarifama. Ako tarifa na određene američke modele stupi na snagu, automatski će poskupjeti nekonkurentni proizvodi s američkog tla, dok će modeli proizvedeni u drugim zemljama postati privlačniji kanadskim kupcima. Trgovinski sukobi i nesigurnost oko politika uvoza/izvoza dodatno kompliciraju situaciju za proizvođače kao što su Ford i General Motors, koji su tradicionalno računali na kanadsko tržište za stabilnost i rast.
Promjena preferencija potrošača
Jedan od uzroka gubitka tržišnog udjela američkih vozila može biti i promjena ukusa kanadskih potrošača. Posljednjih godina raste interes za hibridnim i električnim vozilima, gdje pojedini američki proizvođači, osim brenda Tesla, još uvijek hvataju korak s inovacijama iz Azije i Europe. Kupci su sve osjetljiviji na cijene goriva, održivost te najnoviju tehnologiju, a nerijetko im je važno i porijeklo vozila zbog raznih ekoloških inicijativa i očekivanja o zaštiti okoliša.
Proizvodnja i logistika: Zašto je Meksiko u igri?
Ne smije se zanemariti ni rastuća uloga Meksika kao regionalnog proizvodnog centra za automobilske divove. Mnogi modeli koji se prodaju u Kanadi danas dolaze upravo iz meksičkih tvornica, što omogućava proizvođačima da zaobiđu moguće tarife i optimiziraju troškove proizvodnje. Uz to, Meksiko je dio USMCA (United States-Mexico-Canada Agreement), što dodatno olakšava trgovinske procese u regiji.
Reakcija proizvođača
Američki auto-giganti već su najavili nove strategije koje uključuju lokalizaciju proizvodnje, inovacije u segmentu električnih vozila te agresivniji marketing posebno usmjeren na kanadsku publiku. Djelomično su ove reakcije odgovor na oštru konkurenciju iz Europe i Azije, ali ih dodatno motivira mogući gubitak statusa lidera na važnom tržištu poput Kanade.
Perspektive za budućnost
S obzirom na trenutne trendove, jasno je da će sljedećih nekoliko kvartala biti presudni za američke proizvođače u Kanadi. Njihova sposobnost prilagodbe novim uvjetima, inoviranje i razvoj fleksibilnih proizvodnih lanaca mogla bi odlučiti hoće li vratiti izgubljene pozicije na tržištu sjevernog susjeda ili će se morati povući pred naletom globalnih konkurenata.