Šokantna krađa automobila u salonu: Novi trend kloniranja VIN brojeva
Vlasnik auto salona u Ontariju, Kanada, doživio je šok kada je saznao da je jedan od njegovih automobila ukraden dok je vozilo još uvijek bilo u njegovom salonu. Naime, prevara poznata kao kloniranje VIN brojeva, postaje sve učestalija, ostavljajući prodavače i kupce u konfuziji te uz ozbiljne financijske posljedice.
Bizarna prijevara
Prevara u kojoj vozila dobiju krivotvoreni VIN broj se najčešće događa kada prevaranti uzmu identifikacijski broj jednog vozila i prenesu ga na drugo, često ukradeno. U ovom slučaju, vlasnik, poznat kao Doug, nije imao ideju o tome što se događa sve dok nije pokušao prenijeti automobil na kupca. Iznenadio se kada mu je rečeno da vozilo ne pripada njemu.

Kako prevara funkcionira?
U ovoj prevari, prevaranti koriste legitimne automobile i njihovu dokumentaciju kako bi stvorili lažne identitete drugih vozila. Ova metoda omogućava prevarantima da prodaju ukradene automobile bez ikakvih fizičkih prepreka, jer originalni vlasnici često nemaju pojma da je njihov VIN broj korišten za prijevaru.
Identifikacija ključnih znakova
U slučaju Douga, osim iznenadne spoznaje da njegov automobil ne pripada njemu, odmah je uočio i razlike u kilometraži. Vozilo koje je on prodavao nije imalo kilometre na papiru, dok je krivotvorena dokumentacija pokazivala 35.000 kilometara. Takve razlike mogu biti ključne indikacije da nešto nije kako treba.
Utjecaj na industriju
Fenomen kloniranja VIN brojeva ozbiljno utječe na autoindustriju. Prema procjenama, u Kanadi je možda klonirano više od 370.000 VIN brojeva. To dovodi do gubitaka za prodavače, kao i do povećane nesigurnosti među potrošačima, koji vjerojatno nisu svjesni rizika prilikom kupnje automobila.
Povećana potražnja za provjerom povijesti vozila
S obzirom na ovu prijetnju, poduzeća poput Carfaxa razvijaju nove usluge praćenja VIN brojeva kako bi kupcima omogućili provjeru je li njihov broj korišten na drugim vozilima. Ove nove usluge imaju za cilj smanjiti rizik od prijevara i zaštititi potrošače od neugodnih financijskih gubitaka.
Primjeri iz stvarnog života
Stotine ljudi svakodnevno doživljavaju slične situacije, kao što je slučaj čovjeka iz Ohia, koji je izgubio gotovo 30.000 dolara nakon što je kupio kamion koji je ubrzo zaplijenjen. Prevaranti nastavljaju iskorištavati nedovoljnu informiranost potrošača o ovim novim tehnikama, ostavljajući mnoge u financijskim krizi.
Kako se zaštiti?
Kupci automobila trebali bi poduzeti proaktivne mjere kako bi zaštitili sebe od kloniranja VIN brojeva. Preporučuje se provjeriti povijest vozila, potražiti neuobičajene pogreške u papirologiji, i rigorozno pregledati VIN oznake na vozilu. Svaki od ovih koraka može značajno smanjiti rizik od stjecanja ukradenog vozila.

Kroz sveprisutne inovacije i početak svijesti o ovoj vrsti prijevare, čini se da je edukacija najvažniji prvi korak prema zaštiti od kloniranja VIN brojeva.