U svijetu električnih vozila, Tesla je poznata kao jedan od pionira u industriji. Međutim, unatoč svom statusu i inovacijama, posljednjih mjeseci primijećena su neka uzbudljiva i alarmantna dešavanja koja su zaintrigirala javnost. Uoči prosvjeda i potonjih incidenata, renomirana marka suočava se s izazovima koji bacaju sjenu na njezin uspjeh.
Sve je započelo kada su se u Berlinu dogodila ozbiljna kaznena djela – četiri Tesla automobila zapaljena su na različitim lokacijama. Ova nemila događanja dogodila su se usred rastućih prosvjeda protiv Tesle i njenog višemilijarderskog CEO-a, Elona Muska. Policija sumnja da je riječ o koordiniranim napadima, što dodatno pojačava već postojeću napetost oko brenda.
Budući da se popularnost Teslasa širi, tako i anegdote vlasnika koji osjećaju potrebu da se oglase zbog rastuće kritike. Vlasnici svojih Tesli izvode razne akcije, čak i organiziraju prosvjede kao odgovor na sve veću polarizaciju oko marke u aktualnom političkom okruženju.
Podaci o rabljenim vozilima ilustriraju porast ponude rabljenih Teslasa na tržištu Chicaga, što je na neki način iznenađujuće. Prema informacijama ISEECARS, broj rabljenih Teslasa povećao se za 1% tijekom ožujka u odnosu na prošlu godinu, unatoč smanjenju ukupne ponude vozila, koja je pala za 6,3%.
S druge strane, cijene rabljenih Teslasa opadaju brže od bilo koje druge marke. U veljači je prosječna cijena rabljene Tesle opala za nevjerojatnih 13,6% u odnosu na prethodnu godinu, dok je ukupno tržište rabljenih automobila zabilježilo stabilnost s smanjenjem od manje od 1%. Ova devalvacija može biti potaknuta nesigurnostima u tržištu i rastućim konkurencijom sa strane drugih proizvođača električnih vozila.
U Chicagu se prosječna cijena Tesle Model 3 smanjila s 31.007 USD na 25.831 USD, što predstavlja pad od 16,7%. Korištene cijene modela Y izgubile su 16,4% vrijednosti, dok su modeli S i X također doživjeli značajne padove, što ne čini situaciju ohrabrujućom za vlasnike koji razmatraju prodaju.
Stručnjaci iz industrije, poput Karla Brauera, napominju da je prerano za zaključke o tome hoće li se trendovi nastaviti. Brauer ističe kako je postojala veća dostupnost Teslasa u veljači u odnosu na siječanj, ali to ne mora odražavati dugoročnu potražnju.
Pored ovih tržišnih kretanja, Tesla se suočava i s mogućim izazovima u politici. Tijekom Trumpove administracije, Tesla je postala predmet rasprava o etici i upravljanju, s Muskove strane doživljavajući prijelaz od simbolizma u potrošačkom društvu do političkog polja, što javnost također percipira kao promjenjivu dinamiku.
U međuvremenu, mnogi trgovci rabljenim automobilima izražavaju zabrinutost zbog trenutne situacije na tržištu. Primjerice, trgovina Voženi auto, koja je dotad redovito imala 40 do 50 Teslasa u svom inventaru, sada smanjuje svoje zalihe i fokusira se na stjecanje drugih električnih vozila, kao što su modeli iz Mercedesa.
S obzirom na sve navedeno, situacija ispred nas ne izgleda obećavajuće za Teslu. Pitanja o potražnji, cijenama rabljenih vozila, kao i povećanje prosvjeda i vandalizma daje naslutiti kako bi budućnost ove kompanije mogla biti nepredvidiva, a izazovi znatni. Kako se Musk suočava s vlastitim dilemama i prebacuje fokus na više od jednog poslovanja, Teslina sudbina ostaje upitna.