Mario Kart Live: Kućni krug i njegov utjecaj
Godine 2020. Nintendo je predstavio zanimljiv koncept pod nazivom Mario Kart Live: Kućni krug. Ova inovativna igra kombinira RC automobile s virtualnim elementima, koristeći proširenu stvarnost da bi stvorila jedinstveno iskustvo vožnje u stvarnom svijetu. Igrači mogu upravljati minijaturnim automobilima kroz svoje domove, dok virtualni predmeti i zapreke dodaju dodatni sloj uzbuđenja. Premda proizvod nije postigao očekivani uspjeh i prodaja je na kraju prekinuta, ideja je ostavila snažan dojam na zajednicu entuzijasta za video igre i automobiles.
Bitsbits i njegov trkački simulator
Inspiriran ovim inovativnim pristupom, bitsbits je odlučio implementirati sličan koncept u svom vlastitom projektu. Za njega, ljubav prema automobilima nije samo prolazna faza; njegovo treće generacije Mazda RX-7 stoji u garaži, no trenutno nije u voznom stanju. Kako bi zadovoljio svoje trkačke ambicije, bitsbits se okrenuo simulacijama, koristeći svoje znanje i opremu kako bi stvorio iskustvo vožnje koje će ga približiti pravoj utrci.
VBR igralište – teleoperirani trkački sustav
U potrazi za novim izazovima, bitsbits je naišao na koncept VBR igrališta, koje se opisuje kao "teleoperatirani trkački sustav". Ovaj sustav predstavlja napredniju verziju ideje iz Mario Kart Live: Kućni krug, no s mnogo višim stupnjem sofisticiranosti. Kada je shvatio potencijal ovog sustava, bitsbits je odlučio da može stvoriti nešto slično koristeći vlastiti trkački Sim Rig i RC automobile.
Izazovi povezivanja trkačkog simulatora s RC automobilom
Prvi korak u njegovom projektu bio je povezivanje trkačkog Sim Rigg s RC automobilom. U početku, bitsbits je pokušao koristiti potenciometre za praćenje upravljača i papučica trkačkog simulatora. Međutim, ovaj pristup se pokazao kao loš izbor, jer je bilo veoma teško ih kalibrirati, a performanse su bile daleko od očekivanih.
No, bitsbits je ubrzo shvatio da nije potrebno izmišljati kotač. Postoji mnogo proizvođača koji su već uložili znatne resurse u optimizaciju sim racing hardvera. Kako bi došao do rješenja, povezao je svoj trkački simulator s računalom i upotrijebio Python skriptu koja čita inpute iz trkačkog simulatora i šalje ih u stvarnom vremenu.
Tehnološka implementacija i Arduino
Nakon što je stvorio konačnu verziju svog rješenja, bitsbits je povezao Un Arduino s svojim računalom kako bi preusmjerio podatke o položaju papučice i kutu upravljača. Ovi podaci se zatim prenose na standardni RC odašiljač i prijemnik, pokrećući motore RC automobila. Ovaj sustav omogućava bitsbitsu da osjeti kontrolu i performanse koje bi imao dok bi vozio pravi automobil na stazi.
FPV kamera i osjećaj vožnje
Još jedan fascinantan aspekt bitsbitsovog projekta je korištenje FPV (First Person View) kamere. Ova kamera pruža "vozačko sjedalo" perspektivu iz RC automobila, čime iskustvo vožnje postaje dodatno realističnije. Vozač ne uživa samo u simuliranju vožnje, već se osjeća kao da zapravo vozi svoj auto, u ovom slučaju Mazda RX-7, ali na virtualnoj stazi.
Bitsbits je tako uspio stvoriti suštinski spoj tehnologije i strasti, pružajući jedinstveno iskustvo koje spaja svijet video igara i stvarnu vožnju. Njegova inovacija pokazuje kako se ideje mogu razvijati i prilagođavati, stvarajući nove oblike zabave i entuzijazma u svijetu automobila i simulacija.