Neposredne teškoće nakon Brexita: Priča o Jenny Gee i Trevoru Bamfordu
Jenny Gee (69) i Trevor Bamford (77), par s teškom prošlošću, planirali su svoje dugo očekivano krstarenje prema New Yorku. Njihovo putovanje, zakazano za 27. travnja, dolazilo je neposredno nakon Trevorovog završetka trogodišnjeg liječenja raka prostate. Unatoč njihovoj nadi za novim početkom, par je doživio neugodno iznenađenje koje ih je prisililo da odustanu od svoje omiljene avanture.
Izazovi post-Brexita
Hladna stvarnost došla je u obliku novih pravila za putne dokumente koja su se pojavila nakon Brexita. Zbog tih pravila, britanske putovnice izdane prije 2018. godine nisu se mogle koristiti za putovanja unutar EU bez dodatnih provjera. Trevorova putovnica, koja je izdana u ožujku 2015., bila je valjana deset godina, što je značilo da nije ispunila uvjete za putovanje prema novim pravilima. Kako su mu dodatni mjeseci na putovnici odbijeni, tako je i njihovo putovanje propalo.
Planiranje putovanja
Par je već unaprijed uložio znatan iznos od 3.600 funti za gornju kabinu na brodu. Ovo putovanje bilo je zamišljeno kao prvo od nekoliko koje će ih odvesti do njihova odredišta, gdje su planirali posjetiti svoju kćer i njezinu obitelj. Umjesto toga, Jenny i Trevor se našli prisiljeni opustiti se u vlastitom domu u Bristolu.
Nejasnoće i frustracije
Jenny je izrazila svoje šokantno iskustvo: "Bili smo toliko šokirani i uznemireni. Ovo je putovanje Trevorov san godinama i nismo imali pojma da se suočavamo s ovim pravilima." Njihov slučaj ukazuje na širi problem neinformiranosti o pravilima koja su na snazi nakon Brexita, s obzirom na to da mnogi putnici nisu svjesni dodatnih zahtjeva za putne dokumente.
Ova situacija dodatno je frustrirala Jenny, koja je naglasila da je Trevor putovao kroz Europu u posljednjem mjesecu bez ikakvih problema. "Mora biti veća svijest o ovom pravilu putovnice," rekla je. "Nijedan od ljudi koje poznajem nije bio upoznat s tim, a očito je da su pravila nedosljedna."
Posljedice
Nakon što su saznali da im je putovanje onemogućeno, par se odlučio za alternative koje su im omogućile da dođu do New Yorka preko leta, što je dodatno koštalo 1.400 funti. Ova iznenadna promjena plana nije samo uzrokovala financijske poteškoće, već je također stvorila emocionalnu stresno stanje nesigurnosti i šoka.
Jenny je bila jasna u svom stavu: "To je sramota. Možemo putovati bilo gdje u svijetu, ali ne i u EU, i oni su naši najbliži saveznici." Ovi osjećaji frustracije i nepravde odražavaju širu zabrinutost među mnogim putnicima koji se bore s novim pravilima i regulative nakon Brexita.
Budućnost putovanja
Trevorovo putovanje imalo je poseban značaj, s obzirom na njegovu nedavnu borbu s rakom. Planirali su se vratiti kući u Veliku Britaniju 22. svibnja, međutim, s neizvjesnostima vezanim uz putne dokumente, njihovo putovanje simbolizira mnogo više od obične avanture – to je znak borbe, nade i ljubavi unatoč svim preprekama.
Prva dva tjedna svibnja donijela su mnogo pitanja o pravilima putovnica, dok je njihov slučaj ukazivao na nužnost veće informiranosti i jasnoće među putnicima. U današnjem svijetu, gdje su putovanja postala sastavni dio života, takvo nerazumijevanje može imati duboke posljedice na osobne planove i snove.