Upozorenja za putovanja kanadskih akademika u Sjedinjene Američke Države
U posljednje vrijeme, putovanja u Sjedinjene Američke Države postala su ozbiljna tema među kanadskim akademicima, posebice profesorima i studentima Otoka Princa Edwarda. Sveučilišni profesori i akademska zajednica dobili su preporuke da izbjegavaju putovanja prema jugu, zbog sve većih poteškoća i prepreka koje se pojavljuju na granici, a koje prolaze oni koji putuju u profesionalne svrhe.
Prvi povijesni savjetodavni izričaj
Peter McInnis, profesor povijesti na Sveučilištu St. Francis Xavier i predsjednik Kanadskog udruženja sveučilišnih učitelja, ističe kako je ovo prvi put u 75 godina postojanja udruženja da je išao toliko daleko da izda savjet u kojem se sugerira: „Ako ne morate ići u Sjedinjene Države, nemojte.“ Ovaj povijesni izričaj dolazi kao rezultat sve većih pritisaka koje su akademici doživjeli na granicama.
Poteškoće za akademike na granici
McInnis objašnjava da su akademici posebno izloženi dodatnim provjerama od strane američkih carinskih službenika. Njihovo putovanje često uključuje sudjelovanje na konferencijama, istraživanja ili razmjene s američkim kolegama, za što se očekuje da imaju sve potrebne dokumente. Međutim, zbog trenutne politizacije granica, oni su često meta dodatnih upita i provjera.
Suočavanje s međunarodnim izazovima
Ne tiče se ovo samo kanadske zajednice, upozorava McInnis, naglašavajući da se radi o međunarodnom trendu. Amerikanci su pooštrili svoje granične kontrole i posebno su fokusirani na grupe koje smatraju potencijalnim izvorima nesuglasica ili problema, a akademici su među njima.
Promjena putničkih planova
Margot Rejskind, izvršna direktorica Udruženja fakulteta UPEI, podijelila je svoje iskustvo i najavila da je promijenila neke planove putovanja zbog ovih rizika. Njezina uključenost u sindikalne aktivnosti i zagovaranje tema poput jednakosti, raznolikosti i uključivanja (EDI) dodatno su podigle zabrinutost o mogućem negativnom dočeku prilikom ulaska u SAD. „Osobno ne bih putovala u Sjedinjene Države u ovom trenutku“, rekla je.
Sezona konferencija i pretpostavljeni rizici
Kako proljeće ide prema svom kraju, a semestri se završavaju, očekuje se da će svi oni koji putuju zbog profesionalnih obaveza ubrzo početi pomicati prema granici. Kako je Rejskind primijetila, to je uobičajeno vrijeme kada se održavaju brojne akademske konferencije, a postavlja se pitanje koliki će broj akademika odlučiti riskirati.
Osobna iskustva iz prve ruke
Dr. Jessica Strong, docentica na Odjelu za kliničku psihologiju, također je izrazila zabrinutost zbog upozorenja koje je izdao CAUT. Mlada profesorica izjavila je kako je osjećala pritisak kao Amerikanac s obitelji unutar SAD-a, ali istovremeno se već pripremila da njeni planovi putovanja isključuju SAD. Naime, odabrala je sudjelovanje na konferenciji u Australiji umjesto u Americi.
Strah od pretraga elektronike
McInnis je upozorio da se mnogi akademici boje da će američki carinski agenti pregledavati njihove osobne uređaje, tražeći "problematične" postove ili informacije koje bi mogle rezultirati uskraćivanjem ulaska. Uzimanje dodatnih mjera opreza, poput korištenja unaprijed plaćenih telefona i prijenosnih računala s minimalnim informacijama, postaje sve češće među profesorima.
Rizici i izazovi akademskog djelovanja
Ova situacija dodatno komplicira akademske zadatke i aktivnosti. Upeina izvršna direktorica upozorava da su mnoge akademske discipline akreditirane putem američkih udruženja, a to stvara dodatne izazove za kanadske profesore koji žele sudjelovati u relevantnim istraživanjima i konferencijama. Uslijed trenutne atmosfere, akademici se suočavaju s teškim odlukama kada je riječ o putovanjima u Sjedinjene Države.
Ova situacija u kojoj se nalaze kanadski akademici pokazuje kako se politički i društveni faktori mogu snažno reflektirati na akademsku zajednicu i njezino funkcioniranje na međunarodnoj razini.