Upozorenje kanadskim profesorima i studentima: Izbjegavanje putovanja u Sjedinjene Države
Sveučilišni profesori i studenti s Otoka Princa Edwarda primili su savjet da izbjegavaju putovanja u Sjedinjene Američke Države zbog sve većih poteškoća s kojima se suočavaju Kanađani na granici. Ovo upozorenje dolazi u trenutku kada se pojavljuju brojne priče o neugodnostima i nepredvidivim situacijama s kojima se susreću akademici prilikom ulaska u SAD.
Povijesna odluka Kanadskog udruženja sveučilišnih učitelja
Peter McInnis, profesor povijesti na Sveučilištu St. Francis Xavier u Novoj Škotskoj i predsjednik Kanadskog udruženja sveučilišnih učitelja (CAUT), izjavio je da je ovo prvi put u 75 godina postojanja udruženja da su izdali takvu savjetodavnu izreku: "Ako ne morate ići u Sjedinjene Države, nemojte". Ova odluka odražava rastuću zabrinutost zbog dodatnih poteškoća s kojima se profesori suočavaju kada putuju zbog akademskih obaveza kao što su konferencije i istraživanja.
Poteškoće na granici
McInnis je istaknuo da se američki carinski dužnosnici češće fokusiraju na profesore i akademsku zajednicu, posebno kada putuju zbog radnih obaveza. On upozorava da su putnici koji putuju iz turističkih razloga vjerojatno zaštićeniji od dodatnog ispitivanja, dok akademici često skaču kroz veće obruče zbog svojih profesionalnih identiteta.
Ciljanje stranih akademika
Ovo upozorenje odnosi se ne samo na Kanađane, već i na međunarodne akademike koji posjećuju Sjedinjene Države. McInnis napominje da Amerikanci pooštravaju svoje granice i ciljaju akademske grupe koje se smatraju potencijalno problematičnima zbog svojih stavova ili aktivnosti.
Promjene u planovima putovanja
Margot Rejskind, izvršna direktorica Udruženja fakulteta UPEI, također je povukla neke planove putovanja zbog rizika. "Osobno ne bih putovao u Sjedinjene Države u ovom trenutku", izjavila je. Njezine sumnje proizašle su iz angažmana u sindikatima i otvorenog promicanja tema ravnopravnosti, raznolikosti i uključivanja.
Sezona konferencija i strah od pretraživanja
Sektor akademske zajednice očekuje da će najprometnija sezona putovanja za konferencije započeti u svibnju i lipnju, a faktor straha od potencijalnog ispitivanja na granici bit će ključni. Zbog sve učestalijeg pretraživanja elektroničkih uređaja od strane američkih carinskih službenika, mnogi se akademici brinu za svoju privatnost i sigurnost.
Planovi za alternativna putovanja
U skladu s novim preporukama, McInnis je govorio o alternativnim strategijama za putovanje. Neki profesori razmišljaju o korištenju iznajmljenih ili unaprijed plaćenih telefona i prijenosnih računala, koje ne sadrže njihove važne podatke, kako bi smanjili rizik od problema na granici.
Utjecaj na akademske discipline
Rejskind također ističe da će ovo upozorenje imati šire posljedice na razne discipline, uključujući veterinarnu školu, koja se akreditira putem američkih udruženja. Akademske konferencije, profesionalne akreditacije i objavljivanje radova obuhvaćaju mnoštvo aktivnosti koje se temelje na suradnji s američkim institucijama.
Zabrinutost akademske zajednice
Dr. Jessica Strong, docentica na Odjelu za kliničku psihologiju UPEI, izrazila je zabrinutost zbog nastanka takvih situacija. Iako nije planirala putovati u SAD, želi ostati aktivna u akademskim krugovima. Njezina je svrha nastaviti izražavati svoje stavove, unatoč poteškoćama na granici.
Pripremljenost i pravna pitanja
McInnis smatra da su akademici suočeni s pravnom neizvjesnošću i rizicima. “Ne mislim da je to alarmantno s naše strane; radimo našu dubinsku pažnju. To je rizično,” naglašava McInnis, dodajući kako mnogi profesori smatraju da su njihove aktivnosti na društvenim mrežama potencijalno "problematične" i da bi mogle dovesti do uskraćivanja ulaza u SAD.
Ova situacija stavlja akademike pred nove izazove, dok se granice i dalje pooštravaju, a komunikacija između zemalja postaje sve složenija.