Utjecaj novih carina na automobilsku industriju SAD-a
Povećanje carina na uvoz bakra pod predsjednikom Trumpom izazvalo je rastuću zabrinutost unutar američke automobilske industrije. Bakrene tarife izravno povećavaju troškove proizvodnje, jer je bakar ključan materijal u električnim instalacijama i proizvodnji električnih vozila. Ova mjera prijeti povećanjem cijena vozila i smanjenjem konkurentnosti američkih proizvođača.
Povijest i razlozi novih bakrenih tarifa
Administracija Donalda Trumpa intenzivirala je trgovinski pritisak na Kinu i druge zemlje kako bi zaštitila domaću proizvodnju. Od 2024. uvedene su carine od 25% na određene kategorije bakra i legura uvoženih iz Kine. Ove carine odnose se prvenstveno na prerađeni bakar, što posebno pogađa proizvodne lance električnih i hibridnih automobila. Cilj mjera je smanjenje ovisnosti o uvozu i poticanje lokalne proizvodnje sirovina.
Porast troškova za automobilsku industriju
Bakar čini do 55 kg električnog ožičenja u prosječnom električnom vozilu. Troškovi bakra od 2023. rastu – s prosječnih 8.500 USD po toni, cijena je u svibnju 2024. narasla na 10.000 USD/t. Nove carine dodatno poskupljuju svaki automobil. Procjenjuje se da bi trošak proizvodnje po vozilu mogao porasti za 300-600 USD, posebno u segmentu električnih vozila i vozila s naprednim sustavima asistencije.
Posljedice na dobavne lance i zaposlenost
Američka automobilska industrija snažno je ovisna o globalnim dobavnim lancima za metale, uključujući bakar. Lokalna prerada bakra nije dostatna da pokrije potrebe industrije, što uzrokuje probleme s dostupnošću materijala. Ovo usporava proizvodne procese, povećava rokove isporuke i može dovesti do privremenih zastoja u tvornicama. Znatno povećani troškovi mogli bi rezultirati smanjenjem investicija i mogućim gubitkom radnih mjesta.
Specifični izazovi za električna vozila i zelene tehnologije
Električna vozila (EV) koriste triput više bakra od klasičnih vozila s unutarnjim izgaranjem. Snažan rast prodaje EV-ova u SAD-u, s gotovo 1,2 milijuna prodanih vozila u 2023., zahtijeva stabilnu i povoljnu opskrbu bakrom. Uvođenje tarifa usporava tranziciju prema niskougljičnoj mobilnosti i može dovesti do zastoja u implementaciji obnovljivih tehnologija, uključujući infrastrukturu za punjenje i hibridne pogone.
Reakcije industrije i alternativna rješenja
Glavni američki proizvođači automobila i industrijska udruženja javno su kritizirali carinske mjere, upozoravajući na povećanje cijena za krajnje kupce. Sve se više ulaže u razvoj alternativnih materijala i smanjenje ovisnosti o bakru, primjerice korištenjem aluminija ili novih spojeva za ožičenje. No, takvi prijelazi zahtijevaju dugotrajna ulaganja i izmjene proizvodnih procesa, što dodatno opterećuje industriju u kratkom roku.