Porez na uvezene automobile: Posljedice Trumpove tarife
DETROIT (AP) – Porez predsjednika Donalda Trumpa od 25% na uvezene automobile, lagane kamione i auto dijelove mogao bi značajno povećati cijene u Americi, u trenutku kada su mnogi Amerikanci već suočeni sa financijskim poteškoćama prilikom kupovine novog automobila. Ovaj potez će automobilske tvrtke primorati da preispitaju svoj način proizvodnje, kao i zemlje iz kojih uvoze svoja vozila i dijelove.
Razlozi za uvođenje tarife
Trump je godinama isticao potrebu za povećanjem domaće proizvodnje automobila, smatrajući da je uvoz stranih vozila prijetnja nacionalnoj sigurnosti. Njegova administracija iskoristila je ovu tvrdnju kako bi opravdala uvođenje tarifa, koje su službeno stupile na snagu 3. travnja. Ovaj potez je samo jedan od mnogih koraka koje je Trump poduzeo u svom prvom mandatu s ciljem revitalizacije američke automobilske industrije.
Međutim, ambicije nisu tako jednostavne. Mnoge automobilske kompanije, uključujući proizvođače s velikim udjelima u američkom tržištu, već imaju uspostavljene složene lance opskrbe kroz međunarodne granice. Na primjer, Meksiko je poznat po svojoj radnoj snazi i proizvodnji manjih, jeftinijih vozila, dok Kanada i Sjedinjene Države pružaju kvalificiranu radnu snagu i tehničku ekspertizu.
Neizvjesnost oko istih tarifa
Jedan od ključnih elemenata koji ostaje nejasan jest hoće li tarifa od 25% postati obveza na dodatne uvozne poreze koji bi mogli ukupno iznositi čak 50% na vozila iz Kanade i Meksika. To bi imalo značajan utjecaj na cijene vozila, što će najviše osjetiti krajnji potrošači.
Prema riječima analitičara, moguće je da će proizvođači automobila morati smanjiti ili čak prestati proizvoditi određene modele jer bi troškovi proizvodnje postali neodrživi s takvim porezima. Ova situacija prisiljava mnoge proizvođače na teške odluke – povećanje udjela "američkog sadržaja" u proizvodima kako bi se izbjegle tarife.
Utjecaj na cijene vozila
U analizi koju su proveli stručnjaci iz TD Economics, procjenjuje se da bi tarife mogle povećati prosječnu cijenu novih automobila na američkom tržištu za oko 5000 dolara. Ovaj porast bi mogao dodatno eskalirati do 10,000 dolara ukoliko bi administracija primijenila porez na sve automobile proizvedene u Kanadi i Meksiku.
Za potrošače, ove vijesti dolaze u vrijeme kada su cijene novih vozila već visoke, s prosječnom cijenom koja je premašila 47,000 dolara. Povišenje cijena može značiti da će mnogi potencijalni kupci morati odustati od kupovine novog automobila ili se usmjeriti prema rabljenim vozilima.
Rabljeni automobili — nova prilika ili problem?
Povećane cijene novih vozila mogu potaknuti kupce da se preusmjere na rabljeno tržište. Međutim, potražnja za rabljenim automobilima će se vjerojatno povećati, što bi moglo uzrokovati daljnje povisivanje cijena na tim tržištima. S obzirom na nisku stopu zakupa u prethodnim godinama, tržište rabljenih automobila već se suočava s manjkom.
Reakcije industrije
Automobilske tvrtke i industrijski radnici imaju podijeljene stavove o novim tarifama. Dok su neki proizvođači podržali ideju vraćanja domaće proizvodnje, drugi izražavaju zabrinutost zbog potencijalnog povećanja cijena i gubitka konkurentnosti na tržištu. Upravni radnici tvrtke United Auto Workers pohvalili su nove tarife kao korak prema jačanju domaćih radnih mjesta, dok su međunarodne automobilske kompanije kritizirale te mjere, tvrdeći da će one naštetiti potrošačima stavljanjem dodatnog financijskog tereta na njih.
Sve ove turbulencije impliciraju da će automobilska industrija, kao i njezini potrošači, morati naviknuti se na promijenjenu ekonomsku realnost u sklopu koje će se tražiti nova rješenja za preživljavanje na tržištu. U tom smislu, budućnost automobilske industrije u SAD-u i globalno ostaje neizvjesna i puna izazova.