Utjecaj novih tarifa na autoindustriju
Uvod
Fresno, Kalifornija, postalo je središte zanimljive rasprave o novim trgovinskim tarifama koje će stupiti na snagu 2. travnja. Ove tarife, koje se najviše odnose na uvezene automobile, lagane kamione i auto dijelove, izazivaju različite reakcije među potrošačima, ekonomistima i trgovcima rabljenim vozilima. U nastojanju da zaštiti američku autoindustriju, administracija predsjednika Donalda Trumpa uvodi mjere koje bi mogle značajno promijeniti tržište.
Čemu se možemo nadati?
Tajnica za tisak Bijele kuće, Karoline Leavitt, izjavila je da se predsjednik Trump nada da će nova pravila dovesti do stvaranja više radnih mjesta u Americi i smanjiti ovisnost o stranoj proizvodnji. "U srijedu će to biti Dan oslobođenja u Americi, jer ga je predsjednik Trump tako ponosno nazvao", izjavila je Leavitt. Iz ureda predsjednika dolazi poruka da će tarife poboljšati američku ekonomiju, međutim, postoje i glasovi koji upozoravaju na moguće negativne posljedice.
Ekonomisti na oprezu
Profesor ekonomije na UC-u, Greg Wright, upozorava na rizike koji dolaze s ovim mjerama. On se posebno osvrnuo na planiranu 25% tarifu na uvezene automobile. Prema njegovim riječima, povećanje cijena novih automobila za 2.000 ili 3.000 dolara može stvoriti veliki pritisak na potrošače u SAD-u. "Mislim, to je ogroman trošak. I ne zaboravite, broj poslova koji će biti stvoreni vjerojatno će biti prepun tih troškova", rekao je.
Rastuće cijene rabljenih vozila
Jedna od posljedica novih tarifa mogla bi biti povećanje potražnje za starijim vozilima. Stručnjaci predviđaju da bi cijene rabljenih automobila mogle značajno rasti, ostavljajući potrošače u šoku. "U narednim tjednima do mjeseci, potrošači mogu dobiti šok naljepnice čak i na rabljenim automobilima", ističu stručnjaci, dodajući da se tržište trenutno prati od strane prodavača rabljenih automobila.
Reakcije prodavača rabljenih automobila
Nekoliko zastupnika rabljenih automobila u Fresno području izrazilo je zabrinutost zbog toga kako će nove tarife utjecati na njihove poslove. Khalil Nassar, upravitelj Auto Cityja, kaže: "Ako se cijene povećavaju, što nas plaća više za automobile, malo ćemo se povećati." Ipak, postoji nada da prodavači neće morati prenijeti velike troškove na kupce. "Oddržat ću se koliko mogu. Ne želim povećavati cijene ako ne trebam", objašnjava Nassar.
Što dalje?
Iako se očekuje da će carinski agenti početi prikupljati tarifne prihode, Bijela kuća je najavila da će nove tarife stupiti na snagu odmah nakon službene objave. Ova situacija stvara veliku neizvjesnost među potrošačima i poduzetnicima, jer se tržište prilagođava novim pravilima.
Uz razvoj događaja i promjenu tržišne dinamike, ostaje za vidjeti kako će se ove tarife odraziti na autoindustriju i potrošače u SAD-u.