Washington (TNND) – Proizvođači automobila suočeni su s mnoštvom izazova u svijetu trgovinskih politika, a posljednji potez predsjednika Donalda Trumpa izazvao je velike zabrinutosti. Tarife na stranim automobilima i dijelovima najavljene su za 3. travnja, a očekuje se da će povećati troškove vozila za potrošače i dodatno opteretiti proizvodne troškove. Ova situacija će pogoditi osobna vozila i ključne auto dijelove, uključujući motore i električne komponente, što bi moglo dodatno utjecati na cijene na tržištu.
Trenutno su vozila i dijelovi u skladu s trgovinskim sporazumima, poput onih s Meksikom i Kanadom, izuzeti od ovih tarifa, no promjene bi mogle ubrzo uslijediti. Stručnjaci upozoravaju da bi povećanje troškova moglo stvoriti velike probleme za američke proizvođače automobila, koji se suočavaju s kompliciranim opskrbnim lancima koji uključuju ključne dijelove iz inozemstva. Mnogi automobili koji se prodaju u SAD-u nisu potpuno “američki” i stoga će biti podložni novim tarifama, što može dovesti do značajnog poskupljenja.
Prema ekonomistu Jonathan Smokeu iz Cox Automotive, potrošači bi mogli imati samo kratki vremenski period za kupnju novih ili rabljenih vozila po trenutnim cijenama prije nego što dođe do povećanja od 10% ili više. “Ne zna se kada će se tarifa početi primjenjivati na vozila, ali troškovi bi mogli brzo rasti”, upozorava Smoke. Kako bi došlo do dodatnog povećanja troškova, potencijalna nova tarifa od 25% na dijelove mogla bi uzrokovati inflaciju na tržištu popravaka i održavanja, što dodatno opterećuje vlasnike vozila.
Trump je tvrdio da će tarife pomoći povećanju američke proizvodnje i oživljavanju autoindustrije. U nedavnom intervjuu za NBC, izjavio je: “Ne brinem se oko povećanja cijena od strane stranih proizvođača. Ako to učine, ljudi će se okrenuti automobilima američke proizvodnje.” Postavlja se pitanje jeste li ovo realan i održiv poslovni model ili tek kratkoročni potez koji može uzrokovati više štete nego koristi.
Automobilski proizvođači imaju nekoliko mogućih strategija za umanjivanje utjecaja tarifa, ali mnoge od njih su skupe i dugotrajne. Mogu preispitati svoje opskrbne lance, povećati proizvodnju unutar SAD-a ili izgraditi nove tvornice. Međutim, svaka od ovih opcija dolazi s vlastitim rizicima i dodatnim troškovima. “Auto-industrija je složena, a lanci opskrbe su isprepleteni, što dodatno otežava prilagodbu”, napominje Z. Justin Ren, profesor na Sveučilištu u Bostonu.
Izazovi neizvjesnosti i rizika u globalnom opskrbnom lancu stvaraju dodatnu napetost za poduzeća. Dok jedni strani proizvođači razmatraju premještanje proizvodnje u SAD, mnogi čekaju da vide kako će se situacija razvijati. “Čini se da je strategija “čekanja i gledanja” postala popularna, ali neki poduzetnici poduzimaju korake k preseljenju svojih operacija”, izjavljuje Ren.
U međuvremenu, završna cijena vozila mogla bi znatno porasti zbog novih tarife, s procjenama da bi prosječna cijena novog vozila mogla rasti za 13,5%, odnosno dodatnih 6.400 dolara do 2024. Prema riječima trgovaca, kako tarife postaju stvarnost, mogli bi prestati nuditi popuste za posebno skuplje automobile, što dodatno otežava situaciju potrošačima koji traže nove ili rabljene automobile.
Predsjednik Ujedinjenog automobilske sindikata (UAW), Shawn Fain, pohvalio je odluku Trumpove administracije, ističući da će to pomoći vraćanju radnih mjesta u SAD-u, dok Američko vijeće za automobilsku politiku naglašava kako podržavaju viziju povećanja proizvodnje, ali su zabrinuti zbog potencijalnog povećanja cijena za potrošače. “Važno je da se tarife uvedu na način koji će izbjeći poskupljenja za krajnje korisnike”, ističu stručnjaci.
Osim što će utjecati na nove automobile, analitičari predviđaju da bi rabljeno tržište također moglo osjetiti porast troškova, jer će se mnogi potrošači okrenuti jeftinijim opcijama. U konačnici, situacija s tarifama na automobile i dijelove predstavlja jedan od ključnih izazova s kojima se suočavaju američki proizvođači, a njezin utjecaj se osjeća na više razina.