Povećanje tarifa na strane automobile i njihovi potencijalni efekti
Washington (TNND) – Proizvođači automobila u Sjedinjenim Američkim Državama trenutno se suočavaju s izazovima koje donosi najava predsjednika Donalda Trumpa o uvođenju tarifa na strane automobile i auto dijelove. Ove tarife, koje će potencijalno stupiti na snagu 3. travnja, nametnut će dodatne troškove na uvezene automobile, uključujući ključne komponente poput motora, prijenosa i električnih dijelova.
Utjecaj na troškove potrošača
Analitičari upozoravaju da bi uvođenje ovih tarifa moglo značajno povećati cijene vozila, što će se posljedično odraziti na potrošače. Proizvođači automobila možda neće moći pokriti dodatne troškove, što bi moglo rezultirati povećanjem cijena za 10% ili više. Jonathan Smoke, glavni ekonomist Cox Automotive, ističe da potrošači imaju samo ograničeno vrijeme da kupe nova ili rabljena vozila prije nego što povećanja cijena postanu evidentna.
Uloga lanaca opskrbe
Jedan od kompliciranih aspekata automobilske industrije su složeni lanci opskrbe koji često uključuju više zemalja. Kako bi se smanjili troškovi, američki proizvođači morali bi preispitati svoje opskrbne lance, koji su snažno povezani s Meksikom i Kanadom. Opcije poput povećanja proizvodnje unutar granica SAD-a, prestak proizvodnje uvezenih modela ili izgradnje novih tvornica mogu biti neprihvatljive zbog svojih visokih troškova i mogućih dugoročnih rizika.
Ekonomija i inflacija
Povećanje troškova dijelova uslijed tarifa moglo bi dodatno uzrokovati inflaciju u održavanju i popravku vozila, što bi dodatno opteretilo već ionako osjetljive potrošače. Prema istraživanju, očekuje se da bi tarife mogle povećati cijene vozila u prosjeku za 13,5%, što je dodatnih 6.400 dolara na prosječnom novom vozilu u 2024. godini.
Utjecaj na strana ulaganja
Trump je u više navrata izrazio uvjerenje da će tarife dodatno potaknuti američku proizvodnju i dovesti do vraćanja radnih mjesta u zemlji. Međutim, s obzirom na globalnu prirodu trgovine i proizvodnje, mnoge kompanije mogle bi se odlučiti za oprezan pristup, čekajući da vide kako će se situacija razvijati, dok drugi strani proizvođači preusmjeravaju svoja ulaganja prema SAD-u.
Pristup američkih proizvođača
Američki proizvođači automobila istražuju različite strategije kako bi se nosili s novim troškovima, ali mnoge od njih donose i dugoročne rizike. Također, u situaciji kada su troškovi porasli, postoji zabrinutost da bi tvrtke mogle smanjiti proizvodnju, što bi rezultiralo padom prodaje. Postoji bojazan da bi potrošači mogli preći na tržište rabljenih automobila kako bi izbjegli visoke cijene novih modela.
Politika proizvođača i sindikata
Ujedinjeni automobilski sindikat radnika (UAW) podržava Trumpove odluke, tvrdeći da će one pomoći u oporavku radničkih zajednica. S druge strane, Američko vijeće za automobilsku politiku, koje predstavlja velike proizvođače, izražava zabrinutost zbog mogućih poskupljenja koja bi mogle uslijediti.
Zaključak
Iako uvođenje tarifa može imati određene pozitivne učinke na američku proizvodnju automobila, u isto vrijeme donosi niz kompleksnih izazova. Potrošači, proizvođači i cijela industrija trebaju se suočiti s neizvjesnostima i promjenama koje donosi novi trgovinski pristup, a svi aspekti ove situacije izgledaju biti međusobno isprepleteni i komplicirani.