Povećanje tarifa na strane automobile: Utjecaj na industriju i potrošače
Washington (TNND) – Američki proizvođači automobila suočavaju se s izazovom dodatnih troškova koji dolaze sa najnovijom odlukom predsjednika Donalda Trumpa o povećanju tarifa na strane automobile i dijelove. Ove tarife, koje su najavljene za 3. travnja, nametnut će se na niz ključnih komponenti, uključujući motore, prijenose i električne elemente, a očekuje se da će dovesti do rasta cijena za potrošače te povećanja troškova proizvodnje.
Što uključuju nove tarife?
Tarife će se primjenjivati na automobile, lagane kamione i dijelove koji u velikoj mjeri ovise o međunarodnom opskrbnom lancu. Iako su trenutačno automobili i dijelovi koji su već u skladu s trgovinskim sporazumom između Meksika, Kanade i SAD-a izuzeti, postoji mogućnost da to neće trajati. Proizvođači automobila morat će prilagoditi svoje strategije kako bi se nosili s novim pravilima koja mogu stvoriti dodatne troškove i potencijalne gubitke.
Utjecaj na cijene vozila
Ekonomisti, poput Jonathana Smokea, glavnog ekonomista Cox Automotive, upozorili su da bi nove tarife mogle izravno pogoditi potrošače, s očekivanim povećanjem cijena novih i rabljenim vozila za čak 10% ili više. Analize pokazuju da će prosječna cijena novog automobila 2024. godine vjerojatno porasti za 13,5%, što iznosi dodatnih 6.400 dolara. Potrošači će stoga imati ograničeno vrijeme kada će moći nabaviti vozila po trenutnim cijenama prije nego što povećanje tarifa stupi na snagu.
Strateški odgovori proizvođača
Proizvođači automobila imaju nekoliko opcija kako bi umanjili utjecaj ovih tarifa. Mogu pokušati preispitati svoje opskrbne lance, preprodati uvezeno vozilo, ili čak povećati proizvodnju vozila unutar SAD-a. Međutim, sve ove mjere su složene i skupe, a dugoročno mogu nositi visok rizik. Prilagodbe mogu zateći mnoge proizvođače, s obzirom na to da automobili rijetko dolaze isključivo iz jedne zemlje.
Globalni lanac opskrbe i neizvjesnosti
Kao rezultat globalizacije i trgovinskih ugovora, opskrbni lanci su postali složeni. Mnoge tvrtke mogle bi se suočiti s izazovima prilikom preseljenja proizvodnje unutar SAD-a, jer će to zahtijevati velika ulaganja i možda neće donijeti brz povrat. Osim toga, prisutna je neizvjesnost oko toga hoće li tarife ostati na snazi tijekom budućih administracija.
Potrošači i alternativna rješenja
Porast cijena novih vozila mogao bi potaknuti potrošače da se okrenu tržištu rabljenih automobila, čime će potražnja za tim segmentom vjerojatno rasti. Rabljena vozila će nesumnjivo postati privlačnija opcija onima koji žele izbjeći visoke troškove novih automobila uslijed povećanja tarifa. Trgovci će također možda morati prilagoditi svoje strategije prodaje i popuste, što može dodatno utjecati na tržište.
Pozicija američkih proizvođača
Unatoč izazovima, sve veći broj američkih proizvođača automobila podržava Trumpove politike kao put prema povećanju proizvodnje i vraćanju radnih mjesta u zemlju. Međutim, postoji i zabrinutost da bi ta politika mogla rezultirati manjom proizvodnjom manje popularnih vozila, što bi moglo utjecati na ukupne prodajne brojke. American Automotive Policy Council (AAPC) izražava potporu poboljšanju proizvodnje, ali također naglašava potrebu da se tarife nametnu na način koji neće dodatno opteretiti potrošače.
Zaključna razmišljanja
Proizvođači automobila, potrošači i široka industrija trebaju se pripremiti za značajne promjene zbog najavljenih tarifa i potencijalnog previranja na tržištu. Aktivnosti koje proizvođači poduzimaju sada određuju njihovu budućnost u ovom turbulentnom okruženju, a prilagodba novim pravilima i troškovima bit će izazov koji će oblikovati automobilsko tržište u godinama koje dolaze.