Washington (TNND) – Proizvođači automobila crpe velike nevolje pred nastupom novih tarifa na stranim automobilima i dijelovima koje su najavili vlasti pod vodstvom predsjednika Donalda Trumpa. Ove tarife, koje bi mogle stupiti na snagu 3. travnja, mogle bi značajno povećati cijene automobila i dodatno opteretiti potrošače.
Tarife se odnose na uvoz vozila i ključnih auto dijelova kao što su motori, prijenosi i električne komponente. Iako su automobili i dijelovi u skladu s trgovinskim sporazumom između SAD-a, Meksika i Kanade iz 2018. godine privremeno izuzeti, moguće su promjene koje bi mogle obuhvatiti i te proizvode, čime bi se dodatno potaknula domaća proizvodnja.
Analitičari već upozoravaju na potencijalne posljedice ovih mjera, naglašavajući da bi troškovi poslovanja mogli doživjeti značajan rast, što bi se vrlo brzo odrazilo na cijene koje plaćaju potrošači. Mnogi proizvođači automobila možda neće biti u mogućnosti apsorbirati te dodatne troškove, što ukazuje na mogućnost povećanja maloprodajnih cijena. Osim toga, američki proizvođači suočavaju se s izazovima jer njihovi lanci opskrbe često uključuju dobavljače iz cijelog svijeta, što dodatno komplicira situaciju.
“Potrošači bi mogli imati uski prozor za kupovinu novih ili rabljenih vozila prije nego što se cijene povećaju za 10% ili više.” rekao je glavni ekonomist Cox Automotive, Jonathan Smoke. On također upozorava da s uvođenjem 25% dužnosti na dijelove, troškovi održavanja i popravaka, koji već opterećuju budžete vlasnika vozila, mogli bi dodatno porasti.
Trump je istaknuo da bi nove tarife trebale potaknuti američku proizvodnju i omogućiti revitalizaciju domaće autoindustrije. U intervjuu za NBC kazao je kako ga ne zanima hoće li strane kompanije povećati svoje cijene, jer vjeruje da će potrošači tada preusmjeriti svoje kupnje na automobile američke izrade.
U kontekstu novih tarifa, američki proizvođači automobila razmatraju različite strategije kako bi smanjili utjecaj na svoje poslovanje. Međutim, sve dostupne opcije uključuju visoke troškove i dugoročne rizike. Proizvođači mogu razmotriti revidiranje svojih lanaca opskrbe kako bi smanjili oslanjanje na inozemne dijelove, povećanje mjesečne proizvodnje u američkim postrojenjima, ili čak gradnju novih tvornica unutar SAD-a. Ove odluke su vrlo kompleksne, a dodatni troškovi mogu dodatno oslabiti profitabilnost.
Unatoč izazovima, neki proizvođači već uspostavljaju tvornice i opskrbne linije unutar SAD-a kako bi se prilagodili novim uvjetima na tržištu. Prema izjavama stručnjaka, mnoge kompanije trenutno preuzimaju pristup “čekanja i gledanja”, dok druge aktivno premještaju svoje operacije u SAD, posebno gdje postoji veći izvor kupaca.
Posljedice ovih tarifa na američko tržište automobila neizbježno će rezultirati povećanjem maloprodajnih cijena, što potrošači već sada osjećaju. Neki izvori procjenjuju da bi tarife mogle povećati cijene vozila u prosjeku za 13,5%, što bi značilo dodatnih 6.400 dolara na cijenu prosječnog novog vozila do 2024. godine. U ovom kontekstu, trgovci bi mogli smanjiti ili povući poticaje na noviju proizvodnju jer će vrijednost postojećeg inventara rasti zbog nadolazećih tarifa.
Ujedinjeni automobilski sindikat radnika pozdravlja ove promjene, smatrajući ih korakom prema jačanju radnih mjesta i smanjenju utjecaja slobodne trgovine koja je, kako tvrde, devastirala zajednice radničke klase. Ipak, Amerikansko vijeće za automobilsku politiku ističe kako su važne politike koje će spriječiti povišenje cijena potrošača, a održavanje konkurentnosti u industriji i dalje ostaje ključni cilj.
U konačnici, neizvjesnost na tržištu automobila ostaje visoka dok analitičari prate utjecaj ovih tarifa na proizvodnju i ponašanje potrošača. Očekivanja su da bi rabljeno tržište moglo doživjeti porast potražnje dok se kupci pokušavaju izbjeći veće cijene novih vozila.