Prijedlog novih tarifa: Radikalan zaokret u američkoj trgovinskoj politici
Američki bivši predsjednik Donald Trump najavio je planove za uvođenje novih tarifa na vozila i automobile iz Europske unije i Meksika. Konkretno, predložena je tarifa od 30% na automobile i auto dijelove iz EU, te 100% tarife na određene kategorije meksičkih vozila. Najava je potaknula reakcije u globalnoj automobilskoj industriji te postavila važna pitanja za budućnost međunarodne trgovine.
Detalji prijedloga i razlozi za uvođenje tarifa
Trump je izjavio da bi ove tarife stupile na snagu 1. kolovoza, s ciljem zaštite američke automobilske industrije. Dosadašnje tarife na uvoz automobila iz EU iznose 2,5% na osobna vozila i 25% na pick-upove, dok Europska unija primjenjuje tarifu od oko 10% na američke automobile. Trump tvrdi da bi novi prijedlog drastično smanjio trgovinski deficit te osigurao više radnih mjesta u američkoj proizvodnji. Argumenti zagovornika uključuju navodnu nejednakost u postojećim tarifama i potrebu za očuvanjem tehnološke i proizvodne neovisnosti SAD-a.
Reakcije međunarodne automobilske industrije
Europske automobilske grupacije poput Volkswagen Group, Stellantis i Mercedes-Benz izrazile su zabrinutost zbog mogućih posljedica. Godišnje se iz Europske unije u SAD izvozi više od 750.000 automobila, procijenjene vrijednosti veće od 40 milijardi USD. Udruženje europskih proizvođača automobila (ACEA) navodi da bi uvođenje 30%-tne tarife značilo znatno povećanje cijena za kupce te moguće smanjenje volumena izvoza. Meksičke tvrtke također bi se morale suočiti s izravnim financijskim gubicima i preusmjeravanjem proizvodnje.
Utjecaj na američko tržište i cijene vozila
Porast tarifa može uzrokovati rast cijena automobila u SAD-u, ponajprije zbog povećanja troškova uvoza iz najvećih izvoznika. Procjenjuje se da bi prosječna maloprodajna cijena europskog vozila mogla porasti za 4.000 do 8.000 USD po jedinici. To bi dovelo do pada prodaje novih automobila, osobito u premium segmentu gdje dominiraju marke poput BMW-a, Audija i Porsche-a. Osim cijena vozila, mogle bi porasti i cijene rezervnih dijelova, što bi utjecalo na održavanje vozila europskih marki.
Moguće posljedice na globalne lance opskrbe
Brojne europske, meksičke i američke tvornice međusobno su povezane kroz složene lance dobave auto komponenti i dijelova. Uvođenje visokih tarifa moglo bi izazvati poremećaje u isporuci ključnih dijelova poput elektroničkih modula, motora i baterija druge upotrebe. Automobilska industrija koristi stotine tisuća komponenti iz različitih dijelova svijeta pa bi ovakvi poremećaji utjecali na pravovremenu isporuku i kvalitetu gotovog proizvoda, osobito kod elektrificiranih i autonomnih vozila.
Očekivani potezi Europske unije i Meksika
Europska unija i Meksiko već su najavili mogućnost uvođenja protumjera ako SAD aktivira nove tarife. Protumjere mogu uključivati povećanje tarifa na izvozne proizvode iz SAD-a, a prema izvorima iz Bruxellesa, identificirane su i alternativne rute opskrbe za europske proizvođače. Također, u EU se razmatra mogućnost traženja arbitraže pred Svjetskom trgovinskom organizacijom (WTO). Meksiko, kao važan partner unutar USMCA sporazuma, mogao bi pokrenuti mehanizme za rješavanje sporova predviđene tim sporazumom.