Trump najavljuje 50% carinu na uvoz bakra
Donositelj važnih odluka u američkoj ekonomskoj politici, Donald Trump, najavio je nametanje 50-postotne carine na uvoz bakra. Ova će mjera imati izravan utjecaj na domaću industriju, trgovinske partnere i globalna tržišta sirovina. Takva odluka dolazi u kontekstu sve veće zaštite američke industrije metala i strateškog materijala za nove tehnologije.
Značaj bakra za industriju i gospodarstvo
Bakar je ključan industrijski metal, posebno važan za proizvodnju električnih vozila, obnovljivih izvora energije, građevinsku industriju i telekomunikacije. U SAD-u je godišnja potrošnja bakra premašila 1,8 milijuna tona, dok je domaća proizvodnja 1,2 milijuna tona (prema USGS podacima za 2023.). Ostatak se pokriva uvozom, najviše iz Chilea, Perua i Kanade. Odluka o visokim carinama može redefinirati tokove nabave i cijene sirovina na američkom tržištu.
Utjecaj na automobilski sektor i elektromobilnost
Automobilska industrija znatno ovisi o bakru, posebno u segmentu električnih i hibridnih vozila. Prosječan električni automobil sadrži 60-83 kg bakra, dok se u tradicionalnim vozilima koristi oko 23 kg. Uvođenje 50% carine povećat će troškove za proizvođače i usporiti razvoj elektromobilnosti u SAD-u. Poskupljenje sirovine može imati lančani utjecaj na cijenu krajnjih proizvoda te utjecati na potrošačku potražnju.
Očekivane posljedice za globalna tržišta i lance opskrbe
Nametanje visokih carina na bakar može poremetiti ustaljene lance nabave između SAD-a i glavnih izvoznika bakra. Chile, Peru i Kanada zajedno čine više od 50% ukupnog svjetskog izvoza sirovog bakra. Očekuje se da će preusmjeravanje američkih narudžbi na domaću proizvodnju izazvati fluktuacije na globalnom tržištu i rast cijena sirovina. Dodatno, može doći do destabilizacije pojedinih nacionalnih ekonomija snažno ovisnih o izvozu bakra.
Strategijske posljedice za SAD i međunarodne odnose
Strategija povećanja uvoznih carina odražava pokušaje zaštite domaće industrije od vanjske konkurencije i stvaranja povoljnijeg gospodarskog okruženja. Međutim, takva odluka može dovesti do trgovinskih napetosti s partnerskim državama, posebno s onima od kojih SAD tradicionalno uvozi bakar. Moguće su protumjere poput recipročnih carina ili preusmjeravanje izvoza na azijska ili europska tržišta.
Tehničke i logističke prepreke prilagodbi domaće industrije
Domaća industrija bakra u SAD-u suočava se s izazovima kapaciteta i ekološkim restrikcijama. Proizvodnja bakra ima značajan ekološki otisak, uključujući velike potrebe za energijom i vodom te složeni otpad. Stručnjaci procjenjuju da povećanje domaće proizvodnje do razine koja može zamijeniti sadašnji uvoz zahtijeva višegodišnja ulaganja i tehnološke inovacije. Posljedično, može doći do kašnjenja i neželjenih ekonomsko-energetskih učinaka.