Autonomna Tehnologija u Kaliforniji: Testiranje Teških Kamiona
U posljednjih nekoliko godina, tehnologija autonomnog upravljanja doživjela je rapidan razvoj, a posebno se ističe primjena u sektoru teških kamiona. Najnoviji prijedlog u Kaliforniji omogućit će početno testiranje ovih vozila, što je ključni korak prema evoluciji transportne industrije. Tesla i drugi proizvođači prema informacijama žele unijeti svoja rješenja bez vozača na tržište kamiona klase 8 i drugih velikih vozila.
Prijedlog Kalifornijskog DMV-a
U petak je kalifornijski odjel za motorna vozila (DMV) objavio prijedlog koji bi omogućio testove autonomnih teških kamiona na javnim cestama. Ovo bi moglo značajno povećati sigurnost i efikasnost u prometu te stvoriti uvjete za brži napredak u tehnologiji. Prema izvještaju Reuters, testiranje bi se moglo ograničiti na unaprijed odabrane rute koje zadovoljavaju određene kriterije vezane uz veličinu, težinu i opterećenje vozila.
Ograničenja i uvjeti testiranja
Prijedlog će također zabraniti testiranje na gradskim ulicama, fokusirajući se primarno na glavne autoceste. Ova mjera ima za cilj minimalizirati rizik i osigurati sigurnost ostalih sudionika u prometu. Također, određena teška vozila, poput pokretača kućanstava i vozila koja prevoze opasne materijale, neće biti uključena u testiranje, barem ne u ovoj fazi razvoja.
👀 Pogled unutar Tesline poluvođe
– Tessativno (@tessiet) 8. ožujka 2025
Javna rasprava i daljnji koraci
DMV planira održati javnu raspravu o prijedlogu 10. lipnja. Ova rasprava predstavlja ključnu priliku za javnost i zainteresirane strane da iznesu svoje stavove o prijedlogu. Tek nakon javne rasprave, prijedlog će se moći dalje razvijati kroz agenciju.
Regulative i kriteriji za testiranje
Osim samih teških kamiona, država procjenjuje i potrebu za ažuriranjem zahtjeva za testiranje vozila sa laganim protokom. Prema trenutnim uvjetima, proizvođači moraju proći kroz rigorozan proces dobivanja dozvola za testiranje, uključujući određeni broj milja autonomnog testiranja.
Za testiranje teških vozila, proizvođači moraju ostvariti najmanje 500.000 milja autonomnih ispitivanja, dok je za lakša vozila taj broj manji. Od njih se 40.000 kilometara može proći izvan Kalifornije, što pruža dodatnu fleksibilnost za testiranje.
Širi kontekst i utjecaj
Vijest dolazi u trenutku kada se u zemlji raspravlja o brzom širenju autonomnih vozila. Administracija bivšeg predsjednika Trumpa također je prošle tjedne najavila planove za ubrzanje autonomnog upravljanja, šireći izuzeća za određene zahtjeve za izvještavanje.
Iako Teslina puna samostalna vožnja (FSD) još uvijek nije dostupna za njihov kamion, očigledno je da se podjetničke strategije poduzimaju kako bi se ubrzala proizvodnja i testiranje. Tesla trenutno radi na povećanju kapaciteta svoje gigafactory u Nevadi, što dodatno naglašava njihov entuzijazam prema budućnosti autonomnog transporta.
Kako se tehnologija nastavlja razvijati, očekuje se da će autonomni kamioni promijeniti načine na koje se roba transportira i kako industrije djeluju u cijelom svijetu.