Christer Gardell i Upozorenje o Tesli: Mjehurići na Burzi
Postavljanjem pitanja o stabilnosti dionica Tesle, Christer Gardell, švedski menadžer milijardera i vođa hedge fonda, nedavno je iznio svoje kontroverzne stavove. Njegovi uvidi, koje je podijelio tijekom intervjua s Materijal, oslikavaju duboku zabrinutost o sudbini ove poznate kompanije i šireg tržišta.
Navodni Rizik od Tesle (TSLA)
Gardell nije birao riječi kada je govorio o budućnosti Tesle. Prema njegovim procjenama, moglo bi doći do drastičnog pada vrijednosti dionica, čak i do 95%, zbog, kako on kažu, “cirkusa” koji okružuje izvršnog direktora Elona Muska. “Tesla, posebno sada s cijelim mošusnim cirkusom koji ide svugdje, vjerojatno je najskuplja zaliha na globalnim burzama. Moglo bi se smanjiti za 95% – i možda bi trebalo pasti za 95%,” rekao je Gardell u svom intervjuu.
S obzirom da je Gardell švedski milijarder, njegovo gledište ne temelji se samo na osobnim impresijama, već na analitičkom pristupu. On vidi Teslu kao temeljnog proizvođača automobila, stavljajući u pitanje visoke vrijednosti koje su investitori pripisali kompaniji, posebno u kontekstu nedavne diversifikacije njezinog poslovanja prema energiji, umjetnoj inteligenciji i robotici.
Gardell i “Vječni Mjehurić”
Gardell je nazvao trenutnu situaciju oko Tesle “vječnim mjehurićem” na burzi, ističući kako cijene dionica ne odražavaju stvarne vrijednosti i procjene kompanije. “Komentirao sam da je to trebalo puknuti u posljednjih pet godina, ali još uvijek nije. Vrednovanje je nerazumljivo,” objašnjava Gardell. Unatoč stabilnosti u posljednjih nekoliko godina, on predviđa da će pad, kada se dogodi, biti dramatičan.
“Uvijek je teško reći kada. To bi se moglo dogoditi za mjesec dana, šest mjeseci, godišnje, tri ili pet godina – nemoguće je odgovoriti,” dodao je, naglašavajući trenutnu dominaciju spekulacija nad stvarnom valutacijom dionica.
Precijenjene Američke Dionice i Europska Vrijednost
U širem kontekstu tržišta, Gardell ne preuzima samo Teslu pod svoju lupu. On je iznio stavove o cijelom američkom tržištu dionica, opisujući ga kao značajno precijenjeno. “Američke dionice nedavno su dobile vrlo velike tokove. Ako pogledate američko tržište dionica, to je vrlo skupo, kako iz čisto apsolutne perspektive, tako i iz povijesne perspektive,” ističe.
Nasuprot tome, europske dionice, prema Gardellu, predstavljaju privlačniju mogućnost za ulagače. “Razlika između američkih dionica i europskih dionica nikada nije bila veća. Europske dionice obično su imale popust od 20%, a sada je 40%. A to je previsoko,” zaključio je, ukazujući na mogućnosti koje bi europsko tržište moglo ponuditi ulagačima u budućnosti.