U posljednjem razvoju američke vojne tehnologije, Pentagon je nedavno potvrdio drugi uspješan test hipersoničnog vozila za višekratnu upotrebu. Ovaj značajan korak dogodio se u ožujku, samo tri mjeseca nakon prvog testiranja, čime se dodatno učvršćuju strateški ciljevi Sjedinjenih Država u području hipersoničnog naoružanja.
Ovaj test označava povratak hipersoničnog ispitivanja leta unutar Sjedinjenih Država nakon više od pet desetljeća, od kada je završena misija Manned X-15 1968. godine. U kontekstu aktualne globalne sigurnosne situacije, ove informacije dolaze u pravi čas, posebno s obzirom na recentne napore Sjedinjenih Država u jačanju svojih obrambenih sposobnosti.
Testovi prekretnice
Jedan od ključnih trenutaka u ovom procesu bio je let Stratolaunch talon-hipersoničnog vozila. Lansirano je s najvećeg zrakoplova na svijetu, ROC, koje je preletjelo Tihi ocean i postiglo brzinu od Macha 5 prije nego što je sigurno sletjelo na bazu svemirske snage Vandenberg. Ovi testovi provedeni su kao dio inicijative za hipersonični krevet, koja omogućava testiranje višekratnih kapaciteta.
Stratolaunch, kalifornijska zrakoplovna kompanija, razvila je ovo testno vozilo, Talon-A. Iako je prvi uspješni let bio u prosincu 2024., detalji o tom testu do sada nisu bili javno objavljeni. ROC je služio kao platforma za lansiranje za hipersonično vozilo i predstavlja vrhunac inovacija u ovom području.
George Rumford, direktor TRMC-a, izjavio je da su lekcije naučene iz ovog drugog leta važne za smanjenje vremena izvođenja i povećanje efikasnosti testiranja, što je ključno za brži razvoj hipersoničnog oružja.
Dizajn za višekratnu upotrebu štedi troškove
Za razliku od tradicionalnih raketa koje se koriste samo jednom, vozila za višekratnu upotrebu kao što je Talon-A mogu se brzo preusmjeriti po znatno nižim troškovima. Ovo ubrzava razvoj i mogućnosti oružja koji mogu letjeti brzinama višim od zvuka, što može smanjiti vrijeme odgovora potencijalnih protivnika i zaobići tradicionalne obrambene sustave.
Mach-TB, kao ključni program za ubrzavanje isporuke hipersoničnih kapaciteta, surađuje s različitim vladinim agencijama, industrijom i akademijama kako bi omogućio brže i efikasnije testiranje novih tehnologija. U suradnji s NSWC Crane, Mach-TB je dodijelio ugovor Leidosu, koji je zadužen za provođenje testiranja.
Na temelju podataka prikupljenih iz ovog drugog leta, inženjeri će moći unaprijediti dizajn i performanse Talon-A, što dodatno poboljšava njegovu robusnost i sposobnost ispunjavanja potrebnih standarda.
S obzirom na visoke brzine hipersoničnog oružja, koje mogu premašiti Macha 5 ili više od 6.200 km/h, najvažniji američki obrambeni izvođači kao što su Lockheed Martin, Northrop Grumman i RTX ubrzano razvijaju vlastite hipersonične programe. Ovi napori ne uključuju samo razvoj novog oružja, već i sustave za otkrivanje i obranu od tih prijetnji.
Ova testiranja dolaze u trenutku kada Sjedinjene Države jačaju svoje hipersonične sposobnosti, pokušavajući sustići i nadmašiti zemlje poput Rusije i Kine. Rusija je već navodno koristila hipersonične rakete u sukobima, dok Kina negira slične aktivnosti unatoč američkim tvrdnjama.