Sudsko Ispitivanje Cirkularnih Uputa: Izvan Granica Ovlaštenja
Nedavna presuda suda koja se bavila cirkularnim uputama državnih tijela otvorila je važna pitanja o granicama ovlaštenja države u regulaciji vozačkih ispita i vozila. Ovaj članak istražuje četiri ključne odredbe koje su proglašene nepropisnima, kao i nekoliko drugih koje su podržane, pružajući uvid u kompleksnost pravnog okvira koji regulira vozačke škole i ispite.
Ključne Nezakonite Odredbe
1. Ograničenje tipova motocikala za pokretačke testove:
Jedna od temeljnih otkrivenih neusklađenosti odnosi se na zahtjev da se za “motocikl s zupčanikom” koriste isključivo motocikli s odabirom nogu i motorom većim od 95 ccm. Sud je utvrdio da ovakva odredba nije u skladu s važećim zakonima, jer dodatno opterećuje kandidata koji se priprema za polaganje ispita.
2. Uklanjanje starijih vozila iz vozačkih licenci:
Druga sporna odredba također se odnosi na vozila starija od 15 godina koja bi trebala biti uklonjena iz vozačkih licenci do 1. svibnja 2024. godine. Ova odredba postavlja dodatne prepreke kandidatima i vozačkim školama, budući da starija vozila često predstavljaju ključni dio vozačkog obrazovanja, osobito za one koji ne mogu priuštiti nova vozila.
3. Zamjena vozila za lagana motorna vozila:
Također, odredba koja zabranjuje korištenje vozila s automatskim prijenosom i električnih vozila tijekom ispita za lagana motorna vozila izazvala je sumnju. Sud je upozorio na neadekvatnost ovakvog pristupa, s obzirom na sve veći trend korištenja električnih vozila širom svijeta.
4. Tehnička oprema u vozačkim školama:
Zahtjev da vlasnici vozačkih škola moraju instalirati uređaje za praćenje u vozilima koja koriste za ispiti, također je proglašen nepropisnim. Ova taktika je smatrana prekomjernom i opterećujućom, a Sud je ukazao na to da postoje jednostavniji i učinkovitiji načini provjere učenika.
Podržane Odredbe u Cirkularu
Iako su četiri navedene odredbe oborene, sud je ipak podržao nekoliko drugih smjernica iz cirkulara. Ove odredbe su se pokazale korisnima i u skladu s potrebama administrativne regulacije.
1. Provođenje cestovnih testova:
Sud je istaknuo važnost provođenja cestovnih testova na javnim prometnicama, smatrajući da ovaj oblik testiranja pruža realističnije uvjete vožnje koji su neophodni za ocjenjivanje kandidata.
2. Složenije manevarske vježbe:
Uključivanje složenih manevara, kao što su kutni parkiri i cik-cak parkiranja, u osnovne ispitne testove također je dobilo zeleno svjetlo. Ova praksa doprinosi boljoj pripremljenosti kandidata za stvarne situacije na cesti.
3. Ograničenja broja ispita dnevno:
Postavljanje ograničenja na broj ispita koje vozačke škole mogu provesti unutar jednog dana također je podržano jer pomaže u očuvanju kvalitete obuke i smanjuje mogućnost umora instruktora i kandidata.
4. Praćenje kandidata od strane instruktora:
Konačno, zahtjev da instruktori prate kandidate tijekom ispita smatra se izrazito važnim za osiguranje sigurnosti i kvalitete ispita, što dodatno potkrepljuje svrhu cjelokupnog procesa obuke.
Zaključak
Kroz analizu spomenutih odredbi, vidljivo je koliko je važno održati ravnotežu između regulative i omogućivanja rasta i razvoja vozačkih škola. Ova presuda naglašava potrebu za jasnijim i fleksibilnijim pravilima koja će osigurati sigurniju i efikasniju edukaciju vozača. U svjetlu ovih saznanja, buduće promjene u zakonodavstvu i regulaciji vozačkih ispita sigurno će biti predmet daljnjih rasprava i analiza.