Teške posljedice Trumpovih tarifa na automobilsku industriju
Autor: Alexa St. John
Detroit (AP) – Novom odlukom predsjednika Donalda Trumpa o nametanjima od 25% na automobile i određene auto dijelove koji nisu proizvedeni u Sjedinjenim Američkim Državama, američka automobilska industrija ponovo se suočava s ozbiljnim izazovima. Ove tarife, najavljene u srijedu, mogu potencijalno podići cijene novih vozila u Americi, a posljedice se već osjećaju i na tržištu rabljenih automobila.
Trumpova administracija godinama se protivi stranim automobilima, smatrajući ih prijetnjom nacionalnoj sigurnosti, što je predsjedniku omogućilo da nametne tarife temeljem tih argumenata. Ove mjere dolaze u svjetlu nedavnih povećanja carina na čelik i aluminij, te dodatnih nameta na komponente iz Kanade i Meksika.
Utjecaj na globalne lance opskrbe
Kako su proizvođači automobila globalizirali svoje poslovanje, njihovi lanci opskrbe postali su sve složeniji. Prijelaz na alternativne izvore za dijelove i komponente nije nimalo jednostavan i može potrajati godine. Kako ističe John Paul Macduffie, profesor menadžmenta na Sveučilištu Pennsylvania, "lanac opskrbe u automobilskoj industriji je inherentno globalan, optimiziran preko granica, a promjene u trgovinskoj politici mogu stvoriti dodatne neizvjesnosti".
Proizvođači automobila poput Toyote, Mazde i Subaru već su uvoznici velikih postotaka svojih vozila, što znači da bi im povećane tarife mogle značajno smanjiti profitabilnost. Analitičar Sam Fiorani iz AutoForecast Solutions naglašava da bi se kompanije poput General Motorsa i Forda mogle suočiti s gubicima u sljedećim tromjesečjima zbog ovih povećanih troškova.
Što će se dogoditi s cijenama novih automobila?
Prema informacijama iz sektora, prosječna cijena novog vozila u Sjedinjenim Državama prelazi 47.000 dolara. Analitičari predviđaju da bi tarife mogle dodatno povećati cijene novih vozila za nekoliko tisuća dolara. U razdoblju kada je kupovina automobila već postala izazovna zbog inflacije, ove mjere mogle bi značajno otežati mogućnost vlasništva nad novim vozilima za mnoge Amerikance.
Osobe koje traže automobile u SAD-u trebaju istražiti koje marke nude bolju dostupnost, s obzirom na to da će se najpopularniji modeli, vrlo vjerojatno, suočiti s većim potražnjama i višim cijenama. Zalihe popularnih marki kao što su Ford, Stellantis i Hyundai bile su povoljnije od onih Toyote, Honde i Nissana.
Rabljenje automobila pod pritiskom
Kako cijene novih vozila rastu, očekuje se da će se kupci okrenuti tržištu rabljenih automobila, što bi moglo dodatno povećati i cijene na tom tržištu. S ograničenom dostupnošću rabljenih vozila – rezultat smanjenja broja zakupa vozila u posljednjih nekoliko godina – kupci će se suočiti s novim izazovima. Niže stope zakupa odražavaju se na tržište rabljenih automobila, a potražnja bi mogla nadmašiti ponudu, što će dodatno povećati cijene.
Reakcija industrije na nove tarife
Proizvođači automobila i njihovi dobavljači su se tek počeli oporavljati od izazova uzrokovanih pandemijom koja je dovela do velike nestabilnosti u proizvodnji, uključujući probleme s opskrbom poluvodiča. Guverner Matt Blunt, predsjednik Američkog vijeća za automobilsku politiku, podržava Trumpove mjere, naglašavajući potrebu za očuvanjem domaće proizvodnje i konkurentnosti.
S druge strane, organizacije kao što je Autos Drive America, koja reprezentira međunarodne proizvođače, kritiziraju nove tarife. Jennifer Safavian, njihova predsjednica, ističe kako bi tarife mogle povećati troškove proizvodnje, dovodeći do viših cijena za potrošače i manje mogućnosti na tržištu.
Shawn Fain, predsjednik Sindikata radnika u automobilskoj industriji, vidi tarife kao priliku za jačanje proizvodnih radnih mjesta i sprječavanje "utrke do dna" u industriji.
Ova tema ostaje izuzetno relevantna i trenutno se razvija, što ukazuje na to da će idući mjeseci biti ključni za budućnost američke automobilske industrije, kao i za potrošače čiji će svakodnevni životi biti izravno pogođeni promjenama u cijenama automobila.