Trgovačke tarife i njihov utjecaj na američku autoindustriju
Ono što je započelo kao obećavajuća godina za američku autoindustriju sada je zasjenjeno agresivnim američkim trgovinskim politikama. Očekuje se da će nove tarife povući prodaju vozila i poremetiti proizvodnju na cijelom kontinentu. Ova situacija može imati dugoročne posljedice ne samo za proizvođače, već i za potrošače i gospodarstvo općenito.
Porast tarifa i prilagodbe na tržištu
Prema TD Economicsu, Sjevernoamerički Auto Outlook 2025 predviđa da će 25-postotna tarifa američke uprave na uvezena vozila i dijelove preoblikovati automobilski krajolik. Iako su Kanadi, Meksiku i Velikoj Britaniji odobrena djelomična izuzeća, širi utjecaj ovih politika očekuje se kao značajan, osobito ako tarife ostanu na snazi do kraja godine. Rastuće cijene vozila i sporiji gospodarski rast mogli bi znatno utjecati na potražnju potrošača.
Procjene prodaje vozila u SAD-u i Kanadi
TD prognozira pad prodaje vozila u SAD-u od 4,0 posto i pad od 7,5 posto u Kanadi temeljen na četvrtoj četvrtini. Ove brojke ukazuju na to da bi potrošači mogli imati problem s pristupačnošću vozila uslijed povećanja cijena koje se očekuje zbog tarifa. Uz to, ekonomski faktori kao što su inflacija i smanjenje rasta BDP-a dodatno kompliciraju situaciju.
Odgovor Kanade na američke tarife
Kao odgovor na američke tarife, Kanada je uvela vlastite 25-postotne tarife na američka vozila. Međutim, vlasti su također implementirale fleksibilniji sustav kvota za proizvođače automobila koji djeluju unutar zemlje. Ovakav potez mogao bi ublažiti udarac na tvrtke poput Toyote i Honde, ali postavlja se pitanje kako će se to odraziti na industriju u cjelini.
Neizvjesnost za proizvođače
Neizvjesnost u vezi s trgovinskom politikom mogla bi usporiti odluke o ulaganjima i proizvodnji. Proizvođači automobila postali su oprezni glede novih investicija u američke objekte, osobito uz predstojeće izbore 2028. godine koji bi mogli dovesti do promjene smjera trgovinske politike. Iako je potpuno preusmjeravanje proizvodnje u SAD manje vjerojatno zbog troškova, očekuje se umjereni pomak prema nedovoljno iskorištenom američkom kapacitetu.
Promjene u proizvodnji
Primjer ove prilagodbe je nedavna odluka General Motorsa da smanji proizvodne smjene u Oshawi, Ontario, dok istovremeno povećava proizvodnju u Fort Wayneu, Indiana. Ovaj potez ukazuje na to da se strategije proizvodnje automobila već prilagođavaju novim uvjetima tržišta.
Dugoročne projekcije
Izvještaj sugerira da je 2025. trebala biti prva „normalna“ godina za prodaju automobila od 2019. godine, ali trgovinsko okruženje sada utječe na te izglede. U SAD-u se očekuje porast cijena vozila, dok bi u Kanadi, koja se više oslanja na američku trgovinu, rast moglo pasti ispod jedan posto. Ove prognoze dodatno kompliciraju situaciju za potrošače i industriju.
Utjecaj na potrošače i gospodarstvo
TD također naglašava da bi se prodaja mogla smanjiti u drugoj polovici godine jer će se troškovi filtrirati na tržištu. Ekonomska nesigurnost ponovno se vratila na razine koje nisu viđene od pandemije, a trgovinska politika igra ključnu ulogu u tome. Ako trenutne tarife ostanu na snazi, očekuje se kontrakcija u prodaji vozila i pomak proizvodnje prema SAD-u, što bi moglo dugoročno preoblikovati sjevernoameričku autoindustriju.
Slika kredita: DepositPhotos.com