Trumpove Tarife na Automobile i Njihov Utjecaj na Industriju
Autor: Alexa St. John
Detroit (AP) – U svjetlu nedavno najavljenih tarifa od 25% na automobile koji nisu proizvedeni u SAD-u te na određene auto dijelove, predsjednik Donald Trump ponovno izaziva turbulencije u autoindustriji koja se još uvijek oporavlja od prethodnih trgovinskih nameta. Ove nove mjere, najavljene u srijedu, vjerojatno će rezultirati dodatnim porastom cijena novih automobila, ali će također utjecati i na tržište rabljenih vozila.
Porezi kao Pitanje Nacionalne Sigurnosti
Trump je već godinama izražavao zabrinutost oko uvoza stranih automobila, nazivajući ga prijetnjom nacionalnoj sigurnosti. Tijekom svog prvog mandata, aktivirao je ovlasti za nametanje tarifa na uvoz automobila, argumentirajući time potrebu za očuvanjem domaće proizvodnje. Ove mjere su dio šire strategije koja obuhvaća i preispitivanje standarda uštede goriva, kao i propisa vezanih uz emisije stakleničkih plinova.
Utjecaj na Lanci Proizvodnje
Globalizacija je značajno promijenila način na koji automobilski proizvođači posluju. Lanci opskrbe i proizvodnje su se proširili i optimizirali tijekom godina, što je učinilo izazovnim brzo prilagođavanje novim trgovinskim pravilima. Kako su većina egzotičnih dijelova automobila uvezenih, nemogućnost brze prilagodbe može rezultirati znatnim gubicima za proizvođače. John Paul Macduffie, profesor menadžmenta na Sveučilištu u Pennsylvaniji, ističe da je lanac opskrbe u industriji globalan, a svaka promjena može stvoriti kaos.
Sam Fiorani, analitičar iz AutoForecast Solutions, predviđa da bi tarife mogle dugoročno naštetiti profitima velikih proizvođača kao što su General Motors, Stellantis i Ford, budući da će mnogi od njihovih dijelova biti pogođeni novim nametima.
Povećanje Cijena Nove Vozila
Prema podacima koje iznosi resurs za automatsku kupnju Edmunds, nova vozila prodavala su se u prosjeku za više od 47.000 dolara. Uvođenje tarifa moglo bi podići cijene novih automobila za nekoliko tisuća dolara, što dodatno opterećuje kupce. Iako je teško precizno odrediti koliki će točno porast cijena biti, analitičari predviđaju da će to stvoriti dodatne prepreke potencijalnim kupcima.
Trenutno, američki proizvođači automobila pokušavaju prilagoditi svoje zalihe i strategije prodaje. Ford, Stellantis i Hyundai bilježe povoljne zalihe, dok Toyota, Honda i Nissan pate od manjih zaliha, što može dodatno utjecati na cijene.
Rabljena Vozila i Povećana Potražnja
Kako bi se izbjegle veće cijene za nova vozila, mnogi kupci mogli bi se okrenuti tržištu rabljenih automobila. Međutim, niska dostupnost rabljenih vozila može značiti da će i cijene ovih automobila rasti. Podaci sugeriraju da je industrija zabilježila niske stope zakupa vozila, što rezultira manjim brojem dostupnih rabljenih vozila na tržištu.
Očekuje se da će potražnja za rabljenim automobilima rasti, posebno dok cijene novih vozila nastavljaju rasti. To može dodatno destabilizirati tržište, čineći rabljenike skupljima i teško dostupnima.
Reakcija Industrije
Guverner Matt Blunt, predsjednik Američkog vijeća za automobilsku politiku, izrazio je podršku Trumpovim naporima na povećanju domaće proizvodnje, no istaknuo je važnost izbjegavanja povećanja cijena za potrošače. S druge strane, Jennifer Safavian, predsjednica Autos Drive America, izrazila je zabrinutost da bi tarife mogle donijeti suprotan efekt i povećati troškove za potrošače te značajno smanjiti mogućnosti na američkom tržištu.
U međuvremenu, sindikat UAW podržava Trumpove mjere, tumačeći ih kao korak prema popravku slomljenih trgovinskih sporazuma i poboljšanje životnih standarda radnika u industriji.
Trumpove tarife, iako zamišljene kao način za zaštitu domaće proizvodnje, tako dolaze s brojnim neizvjesnostima i posljedicama koje će tek trebati razjasniti i ocijeniti.