Stellantis zaustavlja ulaganja u tehnologiju vodikove gorive ćelije
Iznenađujuća odluka velikog igrača automobilske industrije
Jedan od globalnih lidera u automobilskoj industriji, Stellantis, iznenadio je javnost i stručnjake odlukom da privremeno stopira ulaganja u razvoj tehnologije vodikovih gorivih ćelija. Ova vijest dolazi u trenutku kada je većina njihovih konkurenata tek najavila širenje ulaganja u vodik, s ciljem smanjenja emisije CO2 i postizanja ambicioznih klimatskih ciljeva.
Razlozi prekida ulaganja
Glavni motivi za ovu odluku leže u kombinaciji tržišnih, tehnoloških i infrastrukturnih prepreka. Prije svega, globalno tržište vozila pogonjenih vodikovim gorivnim ćelijama još uvijek ne bilježi značajniji rast, a uz to infrastruktura punionica za vodik nije dostatno razvijena niti unutar Europske unije, niti na širem tržištu. Unatoč uočenim prednostima vodikove tehnologije, poput brzog punjenja i velike autonomije, tržišna potražnja za osobnim i komercijalnim vozilima na vodik iznenađujuće je slaba.
Fokus na elektrifikaciju
Stellantis je u posljednjih nekoliko godina najavio više projekata vezanih uz elektrifikaciju svog voznog parka. Nakon pažljive analize tržišnih trendova, odlučili su se povući iz skupih i visokorizičnih ulaganja u vodik, kako bi sredstva preusmjerili u razvoj baterijskih električnih vozila, koja trenutno bilježe najveći rast prodaje i najveći interes potrošača. Ovaj potez može se protumačiti i kao reakcija na izazove opskrbnog lanca, cijene sirovina te projektirane povrate na ulaganje u tehnologiju električnih vozila u odnosu na vodik.
Šira industrijska perspektiva
Za razliku od Stellantis-a, neki konkurenti, poput Toyota-e i Hyundai-ja, nastavljaju ulaganja u vodik i razvoj vlastitih modela pogonjenih ovom tehnologijom. Ipak, zabrinutost zbog nedostatka infrastrukture i logističkih izazova dijele svi igrači na tržištu. U Europskoj uniji, projekti razvoja mreže vodikovih punionica napreduju sporo, a zemlje članice često nisu usklađene oko prioriteta financiranja i subvencija. Stručnjaci podsjećaju da, iako vodikov pogon ima ogromne potencijale kao zeleni izvor energije, njegova široka primjena u prometu i dalje je daleko od realizacije.
Reakcije tržišta i budući koraci
Odustajanje od ulaganja u vodik kratkoročno može značiti smanjenje inovacijske dinamike u segmentima komercijalnih vozila i specifičnih industrijskih aplikacija gdje je vodik posebno koristan. Stellantis-ov potez signalizira i ostalim proizvođačima potrebu za preispitivanjem strategija i prioriteta u razvoju novih tehnologija, osobito u segmentu održive mobilnosti. U međuvremenu se očekuje da će tehnologija baterijskih električnih vozila ostati dominantna dok ponovno razmatranje koristi i mogućnosti vodika ne rezultira novom strategijom prilagođenom stvarnim potrebama tržišta.
Pitanje budućnosti vodikovih tehnologija
Iako je vodik široko promoviran kao ključna komponenta zelene tranzicije, njegov razvoj u automobilskoj industriji, posebno kod osobnih vozila, suočen je s brojnim izazovima – od visokih troškova proizvodnje i skladištenja do izgradnje pouzdane infrastrukture za masovni promet. S obzirom na ovu odluku Stellantis-a, stručnjaci vjeruju da će u nadolazećem desetljeću ključnu ulogu igrati hibridne i baterijske tehnologije, dok će vodik za sada ostati ograničen prvenstveno na specijalizirane industrijske svrhe i tržišta s potrebnom infrastrukturom.