Nova faza prijelaza na električnu mobilnost do 2025.
Prijelaz na električna vozila (EV) u Europi intenzivira se, s ključnim polugodištem 2025. koje industrija naziva “mig any en revisió” – trenutak za procjenu dosadašnjeg napretka i prilagodbu strategija. Uspostava novih politika i tehnologija bit će presudna kako bi EU ispunila postavljene ciljeve dekarbonizacije prometa do 2035.
Regulatorne promjene i tržište automobila
Europska unija postavila je cilj zabrane prodaje novih osobnih vozila s konvencionalnim motorima do 2035. Već 2025. očekuje se revizija propisa, uključujući strože granice CO₂ i veću dostupnost infrastrukture za punjenje. Na tržištu je 2023. udio plug-in i potpuno električnih automobila dosegnuo preko 20% svih novih registracija u velikim zemljama poput Njemačke i Francuske, naglašavajući ubrzavanje tranzicije.
Tehnološki razvoj baterijskih sustava
Napredak u tehnologiji baterija ključan je za prihvatljivost električnih vozila. Razvoj “baterija druge upotrebe” pridonosi produljenju vijeka eksploatacije i energetskoj učinkovitosti. Prosječni kapacitet baterija u novim modelima EV-a 2024. godine porastao je na 60-80 kWh, što povećava autonomiju na 350-450 kilometara s jednim punjenjem. Implementacija naprednih sustava hlađenja i pametnog upravljanja dodatno povećava sigurnost i pouzdanost.
Infrastruktura za punjenje i mrežna integracija
Uspješan prelazak na EV zahtijeva gustu i pouzdanu infrastrukturu. Do kraja 2024. europske zemlje planiraju povećati broj javnih ultra-brzih punionica (kapaciteta iznad 150 kW) za 50%, uz ambiciju da svaka glavna transportna ruta ima postaje na 60 kilometara. Integracija pametnih punionica s energetskom mrežom omogućuje balansiranje opterećenja i podržava obnovljive izvore energije.
Opskrbni lanci i održivost materijala
Rastuća potražnja za baterijskim komponentama poput litija, kobalta i nikla nameće potrebu za održivim eksploatacijama i recikliranjem. Vodeći europski proizvođači, uključujući Northvolt i ACC, investiraju u pogone za recikliranje u kojima se stope povrata materijala već kreću oko 75%. Novi pravni okvir EU zahtijeva transparentnost porijekla sirovina i maksimalno korištenje sekundarnih materijala u proizvodnji baterija.
Utjecaj na korisnike i tržišne trendove
Električna mobilnost postaje pristupačnija široj populaciji. Prosječna cijena električnih automobila u Europi pala je za 10% u posljednje tri godine, dok su troškovi vlasništva smanjeni zahvaljujući nižim cijenama električne energije u odnosu na fosilna goriva. Novi modeli nude proširene mogućnosti povezivosti – poput bežičnog ažuriranja softvera i najnovijih sustava autonomne vožnje, čime dodatno povećavaju konkurentnost EV-a na tržištu.