Održivi turizam na Cookovim otocima
Kada sletite na Rarotonga, najveći od Cookovih otoka, osjećate se kao da ste se vratili u neko drugo vrijeme. Ogromne komercijalne zgrade i brze hrane su izostali, dok vas okružuju kokosove palme, miris soli i cvjetovi frangipanija. Ceste su prometne jedino od drveća, a prizor netaknute prirode gdje se džungle susreću s plavim oceanom pravi je užitak za oči. Ovaj prirodni ambijent podsjeća na Havaje iz 1960-ih: opušten, neobuzdan i iskreno autentičan.
Očuvanje lokalne tradicije
Za razliku od mnogih popularnih turističkih destinacija, na Cookovim otocima nećete pronaći zgrade više od stabla kokosa. Ova praksa nije samo tradicionalna, već je i zakon koji je 1965. godine uveo prvi premijer Cook Islands-a, Albert Henry. Njime se zaustavlja prekomjeran razvoj i osigurava da samo lokalni stanovnici mogu posjedovati zemljište, sprječavajući dominaciju velikih korporacija.
Obveza očuvanja
Cook Islanders imaju jasan cilj – očuvanje raja koji su sačuvali od prekomjernog turizma. Mještani su usvojili održive prakse i turizam s malim utjecajem kako bi koristili resurse bez ugrožavanja vlastite budućnosti. Jeremy Goodwin, iz Cook Islands Tourism Corporation, ističe: "Naša sveta dužnost skrbnika zemlje je da se brinemo o našem raju." Ova filozofija se ne odnosi samo na turizam, već i na očuvanje prirodnih resursa.
Tradicionalni sustavi očuvanja
Cookovi otoci imaju dugu tradiciju očuvanja kroz sustav nazvan Ra’ui, koji zabranjuje pristup određenim resursima za određeni vremenski period. Ovaj sustav omogućava regeneraciju prirodnih resursa, kao što su riblji fondovi i morski ekosustavi. Karla Eggelton, izvršna direktorica CITC-a, objašnjava kako se ovi tradicionalni principi koriste i danas, posebno na sjevernom otoku Pukapuka, gdje mještani prakticiraju održiv život.
Dobrodošlica i ekološki turizam
Po dolasku u Rarotonga, dočekuje vas toplina lokalnog stanovništva s pozdravom „Kia Orana“, što znači „Neka živite dugo“. Ovo gostoprimstvo doprinijelo je stvaranju ugodnog turističkog ambijenta. Odmarališta poput Rarotonga Beach Resort slotuju se u prirodnu okolinu i nude utočišta za razne morske vrste i autohtonu vegetaciju.
Održiva gastronomija
Održiva kultura se ogleda i u gastronomiji. Na popularnom Muri Night Marketu gosti mogu kušati tradicionalna jela kao što su Ika Mata (sirova riba marinirana u limetu i kokosovom mlijeku) i Rau Raukau (taro lišće u kremi kokosa). Osim toga, projekt „rent-a-plate“ omogućava posjetiteljima da iznajme pribor za višekratnu upotrebu, smanjujući time upotrebu plastike za jednokratnu upotrebu.
Inicijative za čistu vodu
Cook Islanders također promoviraju ekološki prihvatljive inicijative za čistu vodu. Na otoku postoje besplatne stanice za punjenje boca s tretiranom vodom, što dodatno smanjuje plastični otpad. Ovi napori potiču turiste da se pridruže lokalnim aktivnostima za očuvanje okoliša.
Zaštita morskog svijeta
Cookovi otoci su u 2017. godini osnovali Marae Moana Marine Park, stvarajući tako najveći zaštićeni morski prostor na svijetu, koji obuhvaća 1,9 milijuna četvornih kilometara. Zakonodavstvo zabranjuje veliki komercijalni ribolov i rudarstvo u blizini otoka, čime se štite morski ekosustavi i obala.
Održivi turizam na Aitutakiju
Aitutaki, pored Rarotonga, nudi dodatne mogućnosti za održivi turizam. Ovdje su gosti pozvani sudjelovati u projektu restauracije koralja, vezujući fragmente koralja na podvodne mrežne police. Ove aktivnosti pomažu regeneraciji grebena i potiču lokalno stanovništvo da aktivno sudjeluje u očuvanju svojih prirodnih resursa.
Obveza budućih generacija
Cook Islanders ističu važnost očuvanja prirode i svojih tradicija kako bi budućim generacijama prenijeli ovo blago. "Radi se o tome da ostavite i ljude i mjesto bolje nego što ste ga pronašli", kaže Eggelton, dok Goodwin dodaje da će, ako svi brinemo o svom malom raju, taj raj brinuti i o nama.
Na Cookovim otocima, održivost nije samo koncept – to je način života koji uspostavlja ravnotežu između potrebâ današnjih posjetitelja i budućih generacija.