Sigurnosni Testovi u Volvo Torslanda Works
Zavirivanje kroz prozor u Torslanda Works, jedan od najvećih Volvo-ovih proizvodnih pogona u Švedskoj, otkriva bočnu parcelu ispunjenu srušenim automobilima. Proizvođač automobila provodi testove fizičkih sudara, unatoč napretku umjetne inteligencije, omogućujući ponovljene testove pod raznim čimbenicima u brzom slijedu.
Fizičko Testiranje vs. Virtualne Simulacije
Volvo nije sam u ovom pristupu. Gotovo svaki značajniji proizvođač automobila testira svoje vozila, i to u različitim fazama razvoja, prije nego što model zaista ugleda svjetlo dana. Iako su virtualni testovi u značajnoj mjeri napredovali, fizički testovi ostaju ključni jer omogućavaju izravnu procjenu funkcioniranja hardvera u realnim scenarijima. Kako ističe viši tehnički stručnjak Volvo-a, fizičko testiranje je neophodno za potvrđivanje i pročišćavanje virtualnih modela.
Ambicija i Razvoj Sigurnosti
U postrojenju za testiranje sudara u Torslandi, glasnogovornik Volvo-a naglašava: “Evolucija sigurnosti automobila nije izbor, već dužnost.” Njihova ambicija se ogleda u neumoljivom testiranju, a glasnogovornik također napominje da se tehnologija kontinuirano razvija, što znači da i njihovi pristupi testiranju moraju pratiti taj razvoj.
Inovacije u Testiranju
Danas Volvo koristi podatke iz senzora automobila u stvarnom vremenu, kao i računalne simulacije koje uključuju modele ljudskog tijela. Ove simulacije pomažu im u analizi nesreća koje se događaju s njihovim modelima. Ova detaljna analiza omogućava im da istraže učinke fizike na automobile, lim, elektroniku i čelik visoke čvrstoće.
Obim Testiranja
Volvo godišnje provodi između 200 i 250 testova sudara. Novi model na novoj platformi može biti srušen 130 do 140 puta fizički. Na razini podataka, Volvo provodi više od 80,000 testova godišnje na oko 80 različitih vozila, uz niz različitih brzina i scenarija.
Demonstracija Testova Sudara
U svibnju, Volvo je prvi put javno prikazao test sudara s tri automobila pred okupljenom publikom. Tri Volvo EX90 električna SUV-a sudjelovala su u testiranju, gdje su demonstrirali svoje napredne sigurnosne funkcije. Dok je jedno vozilo bilo parkirano, drugo je nabilo njegovu bočnu stranu, dok je treće vozilo uspješno izbjeglo sudar koristeći svoju tehnologiju izbjegavanja nesreća.
Testiranje Suparnika: Mercedes-Benz i Nissan
Prošle godine, Mercedes-Benz je također istakao svoje testiranje, provodeći frontalni sudar između dva električna vozila, dok je Nissan u svom laboratoriju za sigurnosni napredak postavio sveobuhvatne testove kako bi poboljšao sigurnost svojih SUV-a. Nissanovi modeli kao što su Murano, Pathfinder i Armada osvojili su vrhunske ocjene sigurnosti od Instituta za osiguranje sigurnosti na autocestama (IIHS).
Važnost Integracije Komponenti
Kao što ističe Mike Bristol, Nissanov direktor inženjerske sigurnosti, svaki dio automobila mora funkcionirati unutar sustava kako bi se osigurala ukupna sigurnost. Testovi sudara služe kao konačna validacija kako bi se potvrdila zaštita korisnika u kritičnim situacijama. Testovi ne samo da osiguravaju zaštitu putnika, već i optimiziraju performanse vozila tijekom sudara.