Država Washington – U posljednje vrijeme sve više se raspravlja o posljedicama planiranih tarifa koje je najavio predsjednik Trump, a koje se odnose na uvezena vozila i dijelove automobila. Prema analitičarima, ova tarifa mogla bi stupiti na snagu 2. travnja, a očekuje se da će znatno povećati troškove kupnje novih automobila.
Trgovine automobila u sjevernom Seattlu poput Seattle Hyundai i Seattle Jeepa već primjećuju povećanu potražnju. Mnogi kupci pokušavaju zaključiti poslove prije nego što cijene porastu. Jedan od njih, Dave Anderson, izjavio je kako on i njegova supruga razmišljaju o kupnji automobila kako bi izbjegli veće troškove koji bi mogli nastati uslijed novih tarifa. Njihova odluka da požure s kupnjom dolazi zbog fear of the unknown – straha od neizvjesnosti koja dolazi s novim pravilima.
“Htjeli smo pričekati nekoliko mjeseci, ali ako ga sada možemo dobiti, učinimo to prije nego što cijene porastu previše,” dodala je Daveova supruga Kerri. Ova promjena u ponašanju potrošača ilustrira kako ekonomska politika direkte utječe na svakodnevne odluke građana.
Trgovci automobila su također primijetili snažan porast prodaje. Vlasnik Jim Walen izvijestio je da su tijekom proteklog vikenda prodali 74 automobila, što je iznad prosjeka od 30 do 40 vozila. Ovakav trend jasno pokazuje kako makroekonomske vijesti utječu na ponašanje potrošača, tjerajući ih da djeluju brzo kako bi zaštitili svoje financije.
Analitičar rada Thomas Fellows istaknuo je koliko bi nova tarifa mogla promijeniti tržište automobila. Povećanje od 25% na strana vozila i dijelove može izazvati “šok naljepnicu”, kako Fellows opisuje povećanje troškova za kupce. Ovo ne bi samo pogodilo kupce luksuznih automobila kao što su BMW i Mercedes, već će posljedice osjetiti svi, uključujući one koji razmišljaju o kupnji pristupačnijih vozila, kao što su Mazda ili Toyota.
Prema Fellowsu, korisnici će vjerojatno biti suočeni s dramatičnim povećanjem cijena novih automobila, što bi moglo potaknuti veću potražnju za rabljenim vozilima. Povećana potražnja za rabljenima može dovesti do porasta cijena na tom tržištu, stvarajući dodatni pritisak na potrošače koji traže povoljnije opcije.
Samuel Urrutia-Fraguada iz Stanwooda također je izrazio zabrinutost zbog mogućih povećanja troškova. “Dvadeset i pet posto je veliki postotak, pogotovo kada automobili postaju sve skuplji zbog nove tehnologije,” rekao je. Ova izjava dodatno naglašava izazove s kojima se kupci suočavaju kada su u pitanju financijski troškovi povezani s automobilima, uključujući održavanje i osiguranje.
Walen je istaknuo kako bi tarife mogle utjecati na oko polovicu njegovih zaliha, a većina automobila u njegovom salonu dolazi s inozemnim dijelovima. Njegova tvrtka također je otvorila proizvodnu jedinicu u Georgiji koja se bavi hibridima i električnim vozilima, što može ublažiti dio pritiska izazvanog tarifama. Međutim, mnogi od brendova koje prodaje imaju proizvodne linije u Meksiku i Kanadi, što dodatno komplicira situaciju.
Walen je istaknuo matematički aspekt ovog problema: “Ako uzmete 50% onoga što proizvođač prodaje i tamo stavite 25% tarife, to bi bilo povećanje od 12%. Automobil u iznosu od 50.000 dolara pretvara se u 57.000 dolara.” Ove brojke ukazuju na to koliko bi dodatni troškovi mogli opterećivati kupce, koji se već suočavaju s rastućim troškovima života.
Prema predviđanjima stručnjaka, kupci će osjetiti učinke povećanja cijena otprilike dva do četiri tjedna nakon što tarifa stupi na snagu. Ova očekivanja dodatno potiču potražnju, a potrošači su sve više motivirani da donesu odluke o kupnji što je prije moguće.