Kineske marke električnih vozila Neta i Zeekr: Kontroverzne prakse prodaje
U posljednjih nekoliko godina, kineske marke električnih vozila, Neta i Zeekr, suočavaju se s ozbiljnim optužbama o manipulaciji prodajnim brojkama kako bi postigle svoje agresivne poslovne ciljeve. Prema dokumentima koje je pregledao Reuters, Neta je rezervirala prodaju više od 64.000 automobila, koristeći tehniku osiguravanja vozila prije nego što su zapravo prodana kupcima.
Praksa “nula-mileage” vozila
Ova praksa, koja uključuje registraciju automobila kao “nula-mileage rabljeni automobili”, proizašla je iz žestoke konkurencije unutar kineske automobilske industrije. U kontekstu tržišta koje se suočava s kroničnim prekapacitetom, proizvođači su počeli registrirati automobile kao prodane kako bi zadovoljili svoje mjesečne i tromjesečne ciljeve, unatoč činjenici da vozila još nisu otišla do krajnjih kupaca.
Neta je, naime, u razdoblju od siječnja 2023. do ožujka 2024. godine rezervirala ranu prodaju barem 64.719 automobila putem ove metode. Ova brojka čini više od polovice ukupne prodaje od 117.000 vozila koje je marka prijavila tijekom tog perioda.
Zeekr i njihova strategija
Slično tome, premium marka Zeekr, koja pripada Geelyju, također koristi ovu tehniku kako bi zabilježila prodaju. Posebno u regiji Xiamen, Zeekr je kroz svoje glavne prodavače osigurao da se automobili smatraju prodanima prije nego što su došli do kupaca. Ova taktika može imati ozbiljne posljedice za kupce, koji su otkrili da njihova vozila posjeduju police osiguranja prije zaključenja kupnje, a povrat novca im je često uskraćen.
Reakcija vlasti i industrije
S obzirom na nedavne izvještaje o ovim praksama, kineske vlasti i upravne agencije počeli su izražavati zabrinutost. Državni mediji su pozvali na regulaciju “iracionalne” konkurencije unutar industrije nakon što su istražili uvjete pod kojima se odvijaju prodaje. Prema izvještajima, Ministarstvo industrije planira zabraniti preprodaju automobila unutar šest mjeseci od njihove registracije kao prodaje.
Osim toga, postavlja se pitanje etike i zakonitosti ovih praksi. Kinesko udruženje proizvođača automobila izrazilo je zabrinutost i oštro kritikovao ovakve metode, naglašavajući da one destabiliziraju tržište i dovode u zabludu kupce.
Pitanja o prodaji i financijskoj vezi
Analitičari i investitori sve više zanimaju prave brojke prodaje. Postoje indikacije da su neki od automobila s nula-mileage zapravo prodani kao rabljeni automobili u inozemstvu, dok je domaća prodaja znatno veća nego što se prvotno prijavljivalo. Kineski kupci su, stoga, često bili uvjereni da kupuju nova vozila, samo da bi kasnije saznali da njihovi automobili nisu pravilno osigurani pod njihovim imenom.
Utjecaj na prodavače i tržišne ciljeve
Ove poteškoće na tržištu utjecale su i na prodavače. U posljednjih nekoliko mjeseci, trgovci su pod pritiskom da postignu visoke ciljeve prodaje, a mnogi su bili primorani na zavaravanje svojih kupaca. Kineski mediji izvještavaju o održanim sastancima između glavnih proizvođača i udruženja trgovaca, na kojima su trgovci iznijeli svoje teškoće i pozvali na razumnije ciljeve.
Prodavači marke Neta su, prema informacijama koje su prikupljene, morali objašnjavati kupcima kako osiguranje funkcionira, iako su neki kupci prijavili da nisu bili informirani o tome da su police osiguranja istekle ranije od očekivanog.
Finanijska kriza Neta
Sve ovo dolazi u trenutku kada Neta, uz sve probleme s prodajom, također prolazi kroz ozbiljnu financijsku krizu. Njihov vlasnik, Zhejiang Hozon New Energy Automobile, nedavno je ušao u stečaj, što dodatno komplicira situaciju na tržištu. Preporuke trgovcima također uključuju potrebu za “izvršno rješenje” kako bi spriječili daljnje propadanje marke.
Zaključak
S obzirom na ozbiljnost situacije, jasna je potreba za dodatnom regulacijom u industriji električnih vozila u Kini. Praksa “nula-mileage” te načini na koji su Neta i Zeekr manipulirale prodaja, ukazuju na dublje probleme koji se moraju riješiti kako bi se održao integritet tržišta i zaštitili interesi krajnjih korisnika.