Složena Putovanja: Savjeti Kanađanima o Prelasku Američke Granice
Usred turbulentnih promjena na američkoj granici, Kanađani koji planiraju putovati u Sjedinjene Američke Države trebaju biti oprezni i pripremljeni. Dvojica imigracijskih odvjetnika koja su razgovarala s CBC News upozoravaju na pojačane sigurnosne provjere i dodatna ispitivanja koja bi mogla čekati putnike na granici. Njihovi savjeti uključuju nošenje relevantnih dokumenata i korištenje "telefona plamenika".
Pojačane Provjere: Što Očekivati
Heather Segal, imigracijska odvjetnica iz Toronta, ističe da je u posljednje vrijeme zabilježen značajan porast broja pitanja koja postavljaju američki granični službenici. "Postoji ogroman strah od pritvora i strah od neuspjeha da se uđe u Sjedinjene Države," rekla je. Putnici, uključujući kanadske građane, stalne stanovnike i transrodne osobe, suočavaju se s brojnim pitanjima vezanim uz njihovo putovanje.
Segal navodi da mnogi putnici nisu sigurni što bi moglo predstavljati problem, što dodatno povećava anksioznost. Mnogi se pitaju što je točno pogrešno i osjećaju se krivima i bespomoćno. Ova situacija je dovela do pada broja kanadskih putnika koji se odlučuju na putovanja u SAD.
Postupak Na Granici
Preporučuje se da Kanađani koriste zračne luke u Kanadi kako bi očistili američku carinu prije leta. Ovaj postupak poznat kao "pre-clearance" daje određena prava putnicima dok su još na kanadskom tlu. Segal naglašava: "Možda ćete biti pritvoreni, ali uvijek možete reći: ‘Ne želim dalje putovati.’" Ovaj jednostavan korak može pomoći putnicima da zadrže kontrolu nad situacijom.
Za putnike koji koriste kopnenu granicu, situacija je drugačija. Naime, oni nemaju ista prava kao na kanadskom tlu i mogu se suočiti s ozbiljnijim posljedicama tijekom ispitivanja.
Novi Zakonodavni Zahtjevi
Globalni poslovi Kanada nedavno su ažurirali svoje smjernice, obavijestivši Kanađane o novim američkim zahtjevima koji se odnose na registraciju boravka duljeg od 30 dana. Segal je izazvala zabrinutost da će putnici morati registrirati svoje namjere boravka, što dodatno komplicira već izazovan proces prelaska granice.
Mobilna Privatnost Je Ključna
Uz rastuće zabrinutosti zbog sigurnosnih provjera, odvjetnica Segal preporučuje putnicima da nose "telefon plamenik" kako bi zaštitili svoju privatnost. Naime, američki granični službenici imaju pravo pregledavati mobilne telefone i druge uređaje, što može uključivati i preuzimanje sadržaja. Pružajući savjet o skromnim uređajima, Segal ističe važnost zaštite osobnih podataka prilikom ulaska u SAD.
Ova preporuka posebno je značajna u trenutnom okruženju kada se koncept privatnosti i osobnog prostora potpuno drugačije percipira u Americi nego u Kanadi.
Savjeti iz Struke
Ravi Jain, još jedan imigracijski odvjetnik, dijeli slične stavove. Njegovi klijenti, osobito oni s kritičnim stavovima prema Trumpovoj administraciji, suočavaju se s posebnim izazovima. Jain savjetuje da je najbolje izbjegavati putovanje u SAD u trenutnom kontekstu, naglašavajući da je ovo "vrlo zastrašujuće vrijeme".
Zabrinutost putnika dovela je do toga da neki agencije za putovanja bilježe znatan pad prometa prema SAD-u. Azin Mohajer, menadžer putničke agencije specijalizirane za iransko-kanadske klijente, potvrđuje da mnogi putnici više ne smatraju putovanje u SAD sigurnim.
Planiranje Putovanja
Kanađani koji namjeravaju putovati u SAD trebaju se dobro pripremiti. Preporučuje se unaprijed prikupiti sve potrebne dokumente koji pokazuju njihov status u Kanadi. Ove informacije uključuju dokaze o zaposlenju, prebivalištu i druge važne papire. Uzimanje dodatnih koraka kako bi se osigurala sigurnost i pravna zaštita u trenutnim uvjetima moglo bi biti presudno za uspješno putovanje.
Sve u svemu, trenutna situacija zahtijeva povećanu pažnju i pripremu od strane svih putnika koji planiraju putovanje u Sjedinjene Američke Države.