Kada su uvedeni povezani automobili?
Povezani automobili, koji omogućuju komunikaciju između vozila i vanjskog svijeta, nisu novost. Njihova povijest započinje tijekom 1990-ih godina u Sjedinjenim Američkim Državama. Prva značajna uloga u razvoju povezanih automobila pripada General Motorsu, koji je surađivao s Motorolom kako bi predstavio Onstar sustav u modelima Cadillac Deville, Seville i Eldorado 1996. godine. Onstar je bio osnovni sustav koji je omogućavao vozačima kontaktiranje pozivnog centra u slučaju sudara aktiviranjem zračnih jastučića.
Kako je tehnologija napredovala, sustav se proširio s dodatnim funkcijama, uključujući GPS lokaciju vozila. U 1997. godini, BMW je odgovorio s vlastitim sustavom BMW Assist, dok je Mercedes-Benz uveo sličan sustav pod nazivom TeleAid 1999. godine, koji je omogućio praćenje automobila putem telematike u slučajevima krađa.
Početkom 2000-ih, povezane značajke automobila postale su sve prisutnije. Onstar je na primjer došao do svoje četvrte generacije, koja je nudila informacije o prometu u stvarnom vremenu kao i mogućnost daljinskog zaključavanja i otključavanja vrata. U međuvremenu, tvrtke su istraživale mogućnosti daljinske dijagnostike, s Continentalom koji je predstavio sustav za tehničare koji im je omogućio daljinsko prepoznavanje problema. General Motors je u 2003. godini predstavio svoj sustav daljinske dijagnostike kroz Goodwrench.
Tehnologija je nastavila napredovati s dolaskom pametnih telefona. Prvi iPhone pojavljuje se 2007. godine, a godinu dana kasnije slijedi prvi Android. Ova promjena donijela je veće mogućnosti za povezivanje. Godine 2008., Chrysler Dodge je ponudio Wi-Fi žarišne točke u svojim automobilima, dok je aplikacija Onstar postala dostupna 2010. godine.
2012. godine, Tesla je predstavila Model S, koji je sadržavao 3G povezivanje i mogućnosti bežičnog ažuriranja softvera. U 2015. godini, Europski parlament je odlučio da svi novi automobili moraju biti sposobni automatski obavijestiti hitne službe u slučaju nesreće do 2018. godine. Iste godine, Mercedes-Benz je predstavio aplikaciju za daljinsko parkiranje, omogućavajući vozačima da parkiraju automobile s pametnih telefona, dok su Audi i Ford 2016. godine implementirali sustave koji omogućuju automobilima komunikaciju s semaforima.
Koje različite vrste povezanih automobila postoje?
Povezani automobili mogu se podijeliti na dvije osnovne kategorije: aplikacije s jednim vozilom i kooperativnu sigurnost, koja obuhvaća život i učinkovitost.
Aplikacije s jednim vozilom
Većina današnjih povezanih značajki automobila su aplikacije koje se odnose na samo jedno vozilo. Ove aplikacije uključuju integraciju s pametnim telefonima, pomoć na cesti, aplikacije za parkiranje, daljinsku dijagnostiku i glasovne naredbe. Primjeri uključuju Apple CarPlay i Android Auto, koji su popularni među vozačima zbog svoje jednostavnosti korištenja i dostupnosti usluga.
Kooperativna sigurnost, život i učinkovitost
Kooperativni sustavi sigurnosti i učinkovitosti temelje se na komunikaciji između vozila i između vozila i cestovne infrastrukture. Ovi sustavi su u razvoju, no suočavaju se s brojnim izazovima, uključujući potrebu za zakonskim okvirom koji će omogućiti njihovo funkcioniranje širom svijeta.
Što slijedi za povezane automobile?
Budućnost povezanih automobila uključuje razvoj komunikacije između automobila (V2V) i između vozila i infrastrukture (V2I). Ova poboljšanja će omogućiti veći stupanj autonomije, uključujući mogućnost pozivanja automobila na određenu lokaciju ili obavljanja zadataka poput parkiranja bez vozača. U bliskoj budućnosti, implementacija 5G interneta trebala bi omogućiti bržu i stabilniju vezu, što Iznimno poboljšava mogućnosti povezanih automobila.
Povezani automobili će se sve više integrirati u “internet stvari”, čime će omogućiti personalizaciju iskustva vožnje, poput reprodukcije omiljene glazbe ili upravljanja temperaturom u vozilu prema raspoloženju vozača. Iako postoje prepreke koje treba prevladati, poput zakonodavne regulative, tehnologija se neprestano razvija i ulazi u novu eru inovacija.